Wzrasta poparcie dla UE

Mira Wszelaka
opublikowano: 2001-12-11 00:00

Większość obywateli z trzynastu państw kandydujących zdecydowanie popiera integrację z Unią Europejską. W Polsce taką deklarację składa 51 proc., a 67 proc. wyraziłoby ją w referendum — głosi raport Komisji Europejskiej.

Według najnowszego raportu sporządzonego dla KE przez unijną placówkę badania nastrojów społecznych Eurobarometr, obywatele wszystkich państw kandydujących wciąż w większości popierają zarówno proces integracji, jak i samą Unię. Blisko 59 proc. państw kandydatów uważa, że członkostwo w UE przyniesie ich krajowi korzyści. Jednak rozpiętość poparcia jest duża i sięga od 33 proc. w przypadku Łotwy i Estonii do 80 proc. w przypadku Bułgarii. Taką opinię wyraża jedynie 51 proc. Polaków.

Większość, bo 65 proc. obywateli państw kandydujących poparłoby akcesję swojego kraju w referendum (w Polsce 67 proc.). Jedynie 52 proc. ankietowanych ma pozytywny wizerunek UE, ale jedynie 18 proc. twierdzi, że jest on zdecydowanie negatywny. W naszym kraju są to odpowiednio 44 i 18 proc., podczas gdy np. w Estonii 24 i 21 proc. czy Bułgarii 70 i 5 proc. Zaufanie do unijnych instytucji (Komisji i Parlamentu Europejskiego) ma 59 proc. badanych. Największe jest w Rumunii — 74 proc., a najmniejsze na Malcie — 46 proc. W Polsce sięga zaś 55 proc.

Jak wskazują unijni eksperci, wciąż szwankuje proces informowania społeczeństw o procesie integracji — zarówno państw kandydackich, jak i członków UE. Raport wskazuje, że o integracji najmniej wiedzą Turcy (aż 80 proc.). Najwięcej natomiast wiedzą Słoweńcy — tylko 45 proc. twierdzi, że niewiele słyszało o rozszerzeniu.