XTB: Złoty stracił we wtorek

opublikowano: 16-01-2007, 16:59

Złoty kończy dzisiejsze notowania osłabieniem zarówno wobec euro, jak i dolara.

Złoty kończy dzisiejsze notowania osłabieniem zarówno wobec euro, jak i dolara. O godzinie 16:49 kurs EUR/PLN testował poziom 3,8780 zł, natomiast kurs USD/PLN 2,9980 zł. Oznacza to odpowiednio wzrost o 1,2 gr i 0,8 gr.

Dzisiejsze osłabienie złotego, to przede wszystkim wpływ spadku kursu EUR/USD. Para ta, po przedpołudniowym wzroście do 1,2988 dolara, spadła do 1,2917. Takie zachowanie może budzić obawy, że rozpoczęta w piątek korekta eurodolara, już się zakończyła i kolejne dni przyniosę dalsze umocnienie dolara, co negatywnie odbije się na złotym.

Nienajlepsze zachowanie złotego, to nie tylko wpływ zmian na EUR/USD. Polska waluta już od rana słabo się zachowywała nie reagując wzmocnieniem na wzrost kursu wspólnej waluty. Tę słabość podzielały również inne waluty regionu, co każe postawić pytanie, czy kolejna fala umocnienia dolara na świecie, nie wywoła kolejnej fali osłabienia walut krajów zaliczanych do rynków wschodzących, tak jak to miało miejsce na początku stycznia?

Do kupna złotego nie zachęcały również dane o deficycie na rachunku obrotów bieżących. W listopadzie wyniósł on 510 mln EUR i był wyższy od prognozowanych 436 mln EUR deficytu. Ponadto dane październikowe skorygowane w dół do 587 mln EUR deficytu z 482 mln EUR deficytu wcześniej szacowanego.

Jutro, podobnie jak dziś, złoty będzie głównie pod wpływem zmian na rynku EUR/USD. Dość prawdopodobny obecnie, spadek tej pary, będzie prowokował do wzrostu USD/PLN, przy niewielkim wzroście lub stabilizacji EUR/PLN.

Stosunkowo niewielki wpływ na notowania złotego powinny mieć, środowe wyniki przetargu obligacji 5-letnich. Ministerstwo Finansów zaoferuje jutro 5-letnie obligacje serii PS0412 o wartości 2,5 mld zł. Jedynie popyt niewiele wyższy od podaży lub ponad 3-krotnie wyższy od niej, może mieć wpływ na złotego. Jednak nawet wówczas będzie to raczej wpływ niewielki.

Marcin R. Kiepas

marcin.kiepas@xtb.pl

X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane