Yandex odpiera naciski ws. udostępnienia kluczy szyfrujących

  • PAP
opublikowano: 04-06-2019, 17:39

Rosyjski koncern internetowy Yandex oznajmił, że chce przestrzegać prawa, ale nie naruszając prywatności swoich użytkowników - podała agencja Interfax. Wcześniej media pisały, że Federalna Służba Bezpieczeństwa żąda od Yandexu przekazania kluczy szyfrujących.

Portal RBC podał, że FSB wystąpiła do Yandexu o przekazanie kluczy szyfrujących do serwisu e-mailowego Yandex.Pochta oraz serwisu wymiany plików Yandex.Disk.

Zgodnie z ustawą przyjętą w czerwcu 2016 roku Centrum Przedsięwzięć Operacyjno-Technicznych FSB może zażądać od każdego serwisu figurującego w rejestrze organizatorów rozpowszechniania informacji przekazania „informacji nieodzownej do rozszyfrowania przysyłanych, przekazywanych, otrzymywanych i opracowywanych wiadomości elektronicznych użytkowników sieci internetowej”.

Według Yandexu ustawę tę można stosować, nie naruszając prawa użytkowników do zachowania prywatności. Spółka wysunęła we wtorek argument, że FSB zbyt szeroko interpretuje zapisy ustawy, która nie przewiduje przekazywania kluczy do rozszyfrowywania całej transferowanej treści.

„Uważamy za istotne utrzymywanie równowagi między bezpieczeństwem i prywatnością użytkowników, a także uwzględnianie zasad jednakowego stosowania przepisów wobec wszystkich uczestników rynku” – podał Yandex w komunikacie.

Według RBC z wnioskiem o udostępnienie kluczy FSB wystąpiła kilka miesięcy temu, ale Yandex ich nie przekazał, chociaż zgodnie z prawem miał na to maksymalnie 10 dni.

Portal przypomniał, że wcześniej z powodu odmowy podania kluczy decyzją sądu zablokowano w Rosji komunikator Telegram.

Yandex to popularna w Rosji i wielu krajach poradzieckich wyszukiwarka internetowa oraz szereg serwisów oferujących różnego rodzaju usługi: transportowe, finansowe, dostępu do map online, a także reklamowe. Wyszukiwarka Yandex zajmowała w 2017 roku 51 proc. rosyjskiego rynku, na drugim miejscu była największa na świecie wyszukiwarka Google.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy