Z kraju i ze świata najważniejsze wydarzenia

Artur Szymański
opublikowano: 17-05-2002, 00:00

Gudzowaty vs. Kaczyński: sąd odracza rozprawę

Sąd Rejonowy w Warszawie odroczył do 25 czerwca 2002 r. wydanie wyroku w sprawie o pomówienie przeciwko Lechowi Kaczyńskiemu, toczącej się na wniosek Aleksandra Gudzowatego. Były minister sprawiedliwości tłumaczył, że jego wypowiedzi z 10 i 18 czerwca 2001 r., w których zarzucał Gudzowatemu i Bartimpexowi prowadzenie działań zagrażających suwerenności Polski, mieściły się w ramach kontratypu, czyli okoliczności wyłączających odpowiedzialność karną. Z kolei Aleksander Gudzowaty podkreślał, że wszystkie zarzuty Lecha Kaczyńskiego są nieprawdziwe.

— Mogę to udowodnić. Firma moja działa zgodnie z prawem. Chciałbym, żeby sąd umożliwił panu Kaczyńskiemu przedstawienie dowodów świadczących o tym, że jego zarzuty są prawdziwe — mówi Aleksander Gudzowaty.

O odroczenie wnioskował Lech Kaczyński, który jednocześnie poprosił o powołanie na świadków Janusza Steinhoffa, byłego ministra gospodarki, oraz Piotra Naimskiego, byłego doradcę Jerzego Buzka. WT

CDA wygrywa wybory w Holandii

Według ostatecznych i wiarygodnych, choć jeszcze nieoficjalnych, wyników wyborów w Holandii, zwycięzcą został Apel Chrześcijańsko-Demokratyczny (CDA). Partia Jana Petera Balkenende zdobyła 43 mandaty (poprzednio zajmowała 29 miejsc) w 150-osobowych Stanach Generalnych. Na drugim miejscu uplasowała się Lista zamordowanego Pima Fortuyna (LPF), która wprowadziła do parlamentu 26 posłów. Partia Pracy (PvdA) dotychczasowego premiera Wima Koka wywalczyła tylko 23 mandaty (wcześniej 45) — tyle samo, co jej partner koalicyjny — Partia Ludowa na rzecz Wolności i Demokracji VVD (poprzednio 38). Oficjalne wyniki wyborów zostaną ogłoszone 21 maja.

CIA ostrzegała przed atakiem

Centralna Agencja Wywiadowcza uprzedzała administrację George’a W. Busha przed możliwymi porwaniami amerykańskich samolotów pasażerskich przez ludzi Osamy bin Ladena na kilka miesięcy przed 11 września. Rzecznik Białego Domu, Ari Fleischer, poinformował, że w raportach wywiadowczych, które docierały do prezydenta, mowa była o groźbie „tradycyjnych porwań”. Według Fleischera, nie wspominano w nich o zamachach samobójczych bądź wykorzystaniu samolotów jako rakiet. Rzecznik ujawnił, że raporty wywiadu skłoniły administrację do postawienia w stan pogotowia służb, odpowiadających za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju. Według cytowanego przez Associated Press anonimowego przedstawiciela administracji, raporty trafiły do prezydenta latem 2001 r.

Chiny i Tajwan będą szukać ropy

Państwowe firmy naftowe Chin i Tajwanu podpisały w czwartek bezprecedensowe porozumienie o wspólnym poszukiwaniu ropy naftowej w Cieśninie Tajwańskiej. Tajwańska firma — Overseas Petroleum and Investment Corp. — zainwestuje w wiercenia 25 mln USD. Prawdopodobnie tyle samo wyłoży chiński koncern naftowy — China National Offshore Oil Corp. Mimo napięć politycznych między obu krajami, w ciągu ostatnich 10 lat dynamicznie rozwija się współpraca gospodarcza. W ubiegłym tygodniu Chen Shui-bian, prezydent Tajwanu, zapowiedział wznowienie politycznych rozmów z Pekinem. Specjalna delegacja tajwańskich negocjatorów uda się w sierpniu do Chin, by doprowadzić do wznowienia przerwanych od lat rokowań.

Francja: prawa strona przeważa

Najnowszy sondaż opinii publicznej daje szanse francuskiej umiarkowanej prawicy pod wodzą prezydenta Jacquesa Chiraca na niewielkie zwycięstwo nad lewicą w wyborach powszechnych. Według opublikowanego wczoraj sondażu Ipsos, umiarkowana prawica może liczyć na 41 proc. głosów, a lewica na 39 proc. Skrajnie prawicowy Front Narodowy Jean-Marie Le Pena może zdobyć 12 proc. Wybory parlamentarne odbędą się w dwóch turach — 9 i 16 czerwca.

Lepper oskarżony przez Tuska

Donald Tusk, wicemarszałek Sejmu, poinformował, że w najbliższych dniach wystąpi z oskarżeniem prywatnym przeciwko Andrzejowi Lepperowi, szefowi Samoobrony. Zapowiedź oskarżenia wiąże się z zarzutami przyjmowania łapówek, jakie Andrzej Lepper postawił Donaldowi Tuskowi i kilku innym politykom w formie „pytań” zadawanych z sejmowej mównicy w przemówieniu poprzedzającym głosowanie nad uchyleniem mu immunitetu.

— Zdecyduję się w najbliższych dniach na tzw. oskarżenie prywatne — poinformował Donald Tusk.

Według wicemarszałka, środowe zachowanie posłów Samoobrony w gmachu ministerstwa rolnictwa to „nie jest tylko problem Samoobrony, ale także promotorów Samoobrony”.

— Twierdzę z pełną odpowiedzialnością, że rozzuchwalenie posłów, którzy przemoc, agresję i chamstwo traktują jako naturalną broń polityczną, bierze się z rozpieszczania Samoobrony przez SLD i osobiście premiera Millera — podkreślił Donald Tusk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Z kraju i ze świata najważniejsze wydarzenia