Zakup biletów na zlecenie — jak to rozliczyć w VAT

opublikowano: 15-06-2012, 00:00

Dyżur podatkowy Lewiatana: Organizacja udziału klienta w konferencji zagranicznej jest usługą nietypową. Doradcy widzą dwie ścieżki rozliczenia

Problem z rozliczeniem podatku od towarów i usług (VAT) od zorganizowania wyjazdu na zagraniczną konferencję dla osób wskazanych przez klienta zgłoszono niedawno podczas dyżuru podatkowego dla Czytelników „Pulsu Biznesu” zorganizowanego przez Radę Podatkową PKPP Lewiatan. Przypomnijmy, że przeprowadzono go w ramach projektu „Świadomy podatnik” współfinansowanego z pieniędzy UE z Europejskiego Funduszu Społecznego. Jednym z tematów dyżuru był VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych i z państwami trzecimi.

Usługa jak własna

Zgłoszony problem wiąże się z udziałem pracowników danej firmy i lekarzy w konferencji odbywającej się poza granicami kraju. Podatnikowi zlecono usługę wyboru najdogodniejszych połączeń lotniczych, dopasowania ich do wymagań klienta i znalezienia noclegów. Potem, po uzgodnieniach z klientem, do podatnika należy zakup biletów, zapłata za hotel i za uczestnictwo w konferencji. Podatnik pytał, czy usługa taka powinna być opodatkowana stawką 23 proc. (czyli podstawową) oraz czy na fakturze należy ją opisać jako „Organizacja udziału w konferencji”.

— Zakres takich usług, jak wybór połączeń lotniczych i hoteli oraz zakup biletów, zapłata za hotel i uczestnictwo w konferencji, nie pozwala uznać ich za kompleksową usługę organizacji konferencji. Jest ona organizowana przez inny podmiot, natomiast podatnik jedynie organizuje uczestnictwo w konferencji osób wskazanych przez kontrahenta — wyjaśnia Jerzy Martini, ekspert podatkowy z Rady Podatkowej PKPP Lewiatan, który udzielił opinii prawnej w tej sprawie.

Ekspert Lewiatana zwraca uwagę, że zgodnie z przepisami ustawy o VAT (art. 8 ust.2a), gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, to przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. To oznacza, że nabywając usługi zakwaterowania w hotelu, bilety lotnicze czy wstęp na konferencję we własnym imieniu, ale na rzecz kontrahenta, co do zasady z punktu widzenia VAT również świadczy takie usługi. W przypadku usług zakwaterowania oraz wstępu na konferencje byłyby opodatkowane w miejscu ich fizycznego wykonania — w opisanej sprawie właściwą stawką byłaby stawka stosowana w danym kraju. Jerzy Martini podpowiada także inne rozwiązanie.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Albo marża turystyczna

— Alternatywnie, mimo pewnych kontrowersji — w tym wynikających z niezgodności przepisów krajowych z prawem unijnym — wydaje się, że w omawianym przypadku można byłoby rozważyć rozliczenie VAT od marży dla usług turystycznych, zgodnie z art. 119 ustawy o VAT — wskazuje ekspert. Jak podkreśla, mimo że nie jest to typowa „turystyka”, to wydaje się, że przepisy dotyczące opodatkowania VAT usług turystycznych mogą mieć zastosowanie do opisanych usług organizacji uczestnictwa w konferencji. Takie stanowisko poparto w interpretacji podatkowej dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy (nr TPP2/443- 658/11/MD z 20 lipca 2011 r.).

Zgodnie z tymi przepisami podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku. VAT nie byłby obliczany od całej kwoty należnej podatnikowi od kontrahenta, ale jedynie od marży. Marżę stanowi różnica między kwotą należności, którą ma zapłacić kontrahent, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty. Wspomniany art. 119 precyzuje, że przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.

— Podatnikom świadczącym usługi opodatkowane według procedury VAT marża nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty (np. biletów). Ponieważ usługi te byłyby wykonywane na terytorium UE, w stosunku do opodatkowania marży należałoby zastosować stawkę 23 proc. Faktura dokumentująca takie usługi powinna być oznaczona jako „faktura VAT marża”. Podatnik nie wykazuje na takich fakturach kwot VAT (nie podlega on więc odliczeniu przez nabywcę). Inne stanowisko prezentują sądy administracyjne, przykładowo WSA w Białymstoku nr I SA/Bk 462/11 — dodaje Jerzy Martini z Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu