Zawieszony debiut PHN

EG
opublikowano: 25-06-2012, 00:00

Nieruchomościowy państwowy czempion poczeka na debiut do jesieni, bo inwestorzy tej branży nie lubią.

Ministerstwo skarbu postanowiło się nie spieszyć z wprowadzeniem na giełdę Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN), co planowało na przełom czerwca i lipca. Wysłało do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o zawieszenie zatwierdzania prospektu. Nowy harmonogram upublicznienia PHN przewiduje powrót do IPO prawdopodobnie we wrześniu.

— Dekoniunktura na rynkach kapitałowych oraz trudna sytuacja na europejskim rynku finansowym powodują, że obecnie inwestorzy mniej chętnie podejmują decyzję o zaangażowaniu w transakcje typu IPO. W związku z tym debiut PHN chcemy przesunąć na drugą połowę roku przy założeniu, że warunki rynkowe się poprawią — tłumaczy Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

Debiut będzie przeprowadzony bez emisji. Nie wiadomo, jaką część swoich akcji przy debiucie skarb chciałby upłynnić i czy w inwestycję wejdą fundusze amerykańskie, na które MSP także liczy.

— Obecność inwestora strategicznego jest postrzegana pozytywnie, ale nie jest konieczna. Ważniejsza jest transparentność polityki informacyjnej i jakość traktowania inwestorów mniejszościowych, to jednak można ocenić dopiero po debiucie — mówi Ryszard Rusak, dyrektor inwestycyjny w Union Investment.

Prospekt emisyjny jeszcze poleży w KNF. Do inwestycji w sektor nieruchomości nie palą się fundusze.

— To będzie bardzo trudna transakcja, bo zainteresowanie inwestorów tym sektorem jest słabe. Trzeba by zaoferować gigantyczne dyskonto, ale skarb państwa chyba nie jest aż tak zmotywowany do sprzedaży — mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu