Zbuduj własny tunel w internecie

Marcin Złoch
opublikowano: 14-03-2007, 00:00

Wirtualne sieci prywatne to zaawansowana technologia. Jednak dostawcy usług zapewniają, że w pełni kontrolowana i bezpieczna.

TelekomunikacjaWirtualne sieci prywatne

Wirtualne sieci prywatne to zaawansowana technologia. Jednak dostawcy usług zapewniają, że w pełni kontrolowana i bezpieczna.

Wirtualna sieć prywatna (ang. Virtual Private Network VPN) pozwala na bezpieczny, zdalny dostęp do danych firmowych (np. e-mail czy systemów back office) dla pracowników, którzy znajdują się często poza biurem bądź też pracują na stałe poza główną lokalizacją firmy.

— VPN to swego rodzaju bezpieczny tunel sieci internetowej, wewnątrz którego dane są przesyłane pomiędzy zdalnym pracownikiem a serwerami firmy. Pozwala na kapsułkowanie oraz szyfrowanie w pakietach IP danych przesyłanych w tej sieci — definiuje Dariusz Maciejewski z Avaya Poland.

— Nazwa technologii wiele wyjaśnia. „Wirtualna”, bo nie bazuje na fizycznej, dedykowanej infrastrukturze, ale wykorzystuje inną, publiczną, sieć — internet. „Prywatna”, gdyż za pomocą zaawansowanych algorytmów szyfrowania i uwierzytelniania zapewnia poufność przesyłanych informacji — dodaje Marek Matuszyński, country manager firmy Funkwerk Enterprise Communications.

Wspólnie do centrali

Choć VPN ma sens w przypadku każdej firmy posiadającej więcej niż jedną lokalizację, wdrożenie tej technologii przynosi największe korzyści w przedsiębiorstwach o rozległej i rozproszonej geograficznie strukturze, np. utrzymującej oddziały w różnych miastach lub wiele punktów sprzedaży. W skrócie można powiedzieć, że VPN pozwala zdalnie korzystać ze wszystkich funkcji firmowej sieci: serwerów plików, drukarek sieciowych, wewnętrznych, intranetowych serwisów informacyjnych, poczty itd.

Według Marka Matuszyńskiego praktyczne zastosowanie VPN w firmie łatwo sobie wyobrazić: dziesiątki punktów sprzedaży w czasie rzeczywistym dostarczają dane o utargu, stanie magazynów i zamówieniach do centrali firmy, zdalni współpracownicy — np. tłumacze — zapisują rezultaty swej pracy na centralnym serwerze. VPN pozwala także na połączenie kilku sieci lokalnych oddalonych od siebie nawet o tysiące kilometrów w jedną logiczną strukturę i korzystanie z niej w prawie taki sam sposób, jak w przypadku łączenia się z lokalnym komputerem.

— Korzyści z zastosowania tej technologii są różnorakie: oszczędność na powierzchni biurowej, bo z niektórymi pracownikami możemy spotkać się tylko na cotygodniowej odprawie. Główną część pracy wykonują oni z domu. Łatwiej jest też zatrudniać osoby niepełnosprawne, bo nie ma konieczności dostosowywania biura do ich potrzeb. Ważna jest także możliwość pracy dla osób, które z jakichś powodów nie mogą przebywać w biurze — np. kobiet ciężarnych i na urlopach wychowawczych, pracowników, którzy z powodu wypadku mają trudności z poruszaniem się itp. — wylicza Łukasz Bieńko, dyrektor generalny firmy Embedos.

Pamiętaj o gwarancjach

VPN muszą spełniać wymagania stawiane bezpiecznym sieciom wielousługowym, integrującym różne media komunikacyjne: dane, głos, WWW, chat, współdzielenie dokumentów online, konferencje, wideo.

— Bezpieczeństwo, elastyczność aplikacyjna, stabilność pełnią kluczową rolę w usługach komunikacyjnych współczesnego biznesu. Ponadto rygorystyczne warunki biznesowe i konkurencja sprawiają, że firmy chcą skupiać się jedynie na istocie swojej działalności — przekonuje Daniel Szcześniewski, kierownik produktu z GTS Energis.

Zdaniem Konrada Napieralskiego, dyrektora ds. rozwoju biznesu w firmie Cisco Systems, przedsiębiorstwo, które decyduje się na budowę sieci VPN, powinno zwracać uwagę na jakość i wydajność urządzeń — routerów, które stanowią zakończenie sieci po stronie klienta. Nie bez znaczenia jest również to, czy sieć umożliwia integrację transmisji danych z innymi usługami teleinformatycznymi, np. z telefonią IP czy z rozwiązaniami optymalizującymi pracę warstwy aplikacyjnej lub usługami zarządzanego bezpieczeństwa sieciowego.

— Nawet jeśli wymienione funkcjonalności nie są niezbędne w danym momencie, warto wykorzystać urządzenia, które zapewnią ich realizację w przyszłości — przekonuje Konrad Napieralski.

Dla Dariusza Maciejewskiego kluczowe elementy, na które warto zwrócić uwagę, to m.in. wydajność systemu odpowiednio dopasowana do potrzeb firmy, co wpływa bezpośrednio na dobór właściwego rozwiązania i przekłada się na poziom inwestycji. Zbyt duża liczba jednoczesnych połączeń VPN do wielu pracowników może doprowadzić do przeciążenia systemu i jego niestabilnej pracy.

— Duża konkurencja na rynku doprowadziła do sytuacji, w której główni gracze dysponują porównywalnymi ofertami, a stopień ich zaawansowania technologicznego jest zbliżony. Dlatego też klient powinien raczej zwrócić uwagę na „miękkie” aspekty oferty, np: jakość obsługi, szybkość realizacji, dostępność służb technicznych operatora, sprawność w rozwiązywaniu problemów, usługi dodane, zakres oferty zintegrowanej, doświadczenie rynkowe — dodaje Paweł Rytt, menedżer produktu NASK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu