Zimbabwe wprowadzi ponownie do obiegu własne banknoty i monety

  • PAP
opublikowano: 29-10-2019, 20:09

W ciągu najbliższych dwóch tygodni Zimbabwe wprowadzi ponownie do obiegu pewną ilość własnych banknotów i monet, co ma pomóc w uporządkowaniu systemu pieniężnego po latach hiperinflacji - poinformował we wtorek gubernator banku centralnego John Mangudya.

Po zawieszeniu w 2009 roku funkcjonowania zdeprecjonowanych do granic absurdu dolarów zimbabweńskich oficjalnie zezwolono na używanie w charakterze środka płatniczego walut zagranicznych, w tym dolarów amerykańskich, euro i funtów szterlingów. W 2016 roku centralny Bank Rezerw Zimbabwe podjął ponadto emisję papierowych bonów dolarowych o równowartości 2 i 5 dolarów USA, których nominalnej ceny i tak nie udało się na dłuższą metę utrzymać.

24 czerwca bieżącego roku bez wcześniejszej zapowiedzi rząd Zimbabwe ogłosił odejście od systemu wielowalutowego i całkowite zastąpienie go wprowadzonym w lutym nowym dolarem zimbabweńskim, czyli dolarem RTGS (rozrachunków brutto w czasie rzeczywistym). Poza samymi RTGS jego derywatami są dotychczasowe papierowe bony dolarowe.

Oficjalny kurs wymiany ustalono początkowo na 2,5 dolara RTGS za 1 dolara USA, ale w pierwszej połowie roku rynek skorygował to do wartości od trzech do czterech razy niższej.

Jak zapowiedział Mangudya, nowe pieniądze w postaci pięciodolarowych banknotów i dwudolarowych monet będą wprowadzane do użytku stopniowo, by zapobiec wzrostowi inflacji. Konkretnych rozmiarów emisji nie podał. Zaznaczył przy tym, że używane od 2016 roku bony dolarowe pozostają w obiegu.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy