"Złoto to ciągle dobra inwestycja"

  • Jacek Kowalczyk
opublikowano: 02-10-2012, 10:49

Kruszec jest już zbyt drogi, by go kupować? Analitycy funduszu PIMCO przekonują, że wcale tak nie jest. Ma być jeszcze droższy.

- Biorąc pod uwagę obecne wyceny rynkowe oraz działania banków centralnych, naszym zdaniem złoto może pełnić funkcję zabezpieczenia przed inflacją i może być potencjalnie lepszym sposobem przechowywania kapitału niż waluty - twierdzą w najnowszym raporcie Nicholas Johnson i Mihir Worah z PIMCO.

Wyświetl galerię [1/2]

Realny kurs złota

Mają dwa argumenty:

Po pierwsze, obecna wycena złota nie wydaje się tak wysoka, jeśli ją urealnimy, czyli wyeliminujemy inflację dolara. Wówczas kurs złota nie przekracza szczytu z 1980 r.:

 

Po drugie, wycena złota jest jeszcze niższa, jeśli uwzględnimy do tego poziom PKB per capita. "W takim ujęciu złoto dla Chińczyków nigdy nie było tańsze niż teraz" - zaznaczają autorzy raportu.

Analitycy PIMCO podkreślają, że złoto jest dodatkowo atrakcyjne po decyzji Fed o trzeciej rundzie luzowania ilościowego (czytaj: drukowania pieniędzy). Wspiera ona presję inflacyjną oraz skłania inwestorów do inwestowania w złoto, co powinno dalej podnosić wycenę kruszcu.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Kowalczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu