Złoty odrabia straty

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.
opublikowano: 29-10-2009, 10:59

Czwartkowe przedpołudnie przynosi odreagowanie trwającej od początku tygodnia gwałtownej wyprzedaży złotego. O  godzinie 10:54 zyskuje on po około 3 gr do dolara i euro, za które trzeba było zapłacić odpowiednio 2,8828 zł i 4,2519 zł.

W okresie poniedziałek-środa złoty stracił 14 gr do dolara i 11 gr w stosunku do euro. Źródłem tak gwałtownej wyprzedaży, która była charakterystyczna również dla innych walut regionu, było gwałtowne pogorszenie klimatu inwestycyjnego na rynka finansowych oraz spadek kursu EUR/USD z poziomu powyżej 1,50 dolara do dzisiejszego minimum na 1,4684 dolara. Pomimo, że obecne oceny polskiej gospodarki są zupełnie inne niż na początku roku, a analitycy i ekonomiści aktualnie prześcigają się w podnoszeniu, a nie obniżaniu prognoz wzrostu gospodarczego, to załamanie klimatu inwestycyjnego w tym tygodniu musiało przypomnieć inwestorom reakcję rynku walutowego z początku roku. I to ten strach tłumaczy aż tak dynamiczną wyprzedaż.

W czwartek główny wpływ na notowania złotego będzie miała reakcja rynków na publikowane o godzinie 13:30 wstępne szacunki amerykańskiego PKB w III kwartale br. Konsensus ukształtował się na poziomie 3,2 proc. Dane zbliżone do prognoz mogłyby uspokoić nastroje, stając się impulsem do wzrostowego odbicia na giełdach i EUR/USD. A więc i do wzmocnienia polskiej waluty. Wyraźnie gorsze od prognoz dane wzmocnią obawy o stan gospodarki Stanów Zjednoczonych, wywołując odwrotną do opisanej reakcję rynków finansowych.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu