Zmienny poniedziałek w USA

PAL
opublikowano: 07-07-2008, 22:14

Na początku poniedziałkowej sesji w USA wszystko wskazywało na to, że indeksy giełdowe zakończą dzień na zielono. Dobrymi prognostykami dla handlu były wzrost kontraktów na amerykańskie indeksy spowodowany spadkiem cen ropy, a także brak istotnych publikacji makroekonomicznych, które mogłyby popsuć dobre nastroje inwestorów.

Sielską atmosferę popsuły instytucje finansowe. Kursy Fannie Mae i Freddie Mac, największych graczy na amerykańskim rynku kredytów hipotecznych, spadały po publikacji raportu dziennego Lehman Brothers. Analitycy tej instytucji napisali, że wskutek zmian w rachunkowości Fannie i Freddie mogą być zmuszone zwrócić z tytułu podatków odpowiednio: 46 mln oraz 29 mln USD. – Tego typu spekulacje mogą wpłynąć na obniżenie rekomendacji dla funduszy – stwierdził z kolei John Tierney, analityk Deutsche Banku w Nowym Jorku.

Traciły również JP Morgan Chase oraz Citigroup. W pewnym momencie zniżki kursów tych spółek sprowadziły indeks sektora finansowego S&P 500 do poziomu najniższego od października 2002 r. Silnymi hamulcami wzrostów okazały się spółki energetyczne. W tym gronie najwięcej traciły Exxon oraz Schlumberger. Na czerwono notowane były AirTran Holdings i Northwest Airlines Corp, które podały informacje o zmniejszeniu obłożenia miejsc.

Dla odmiany, pozytywne wrażenie zrobiły na rynku wiadomości dotyczące Yahoo. Walory najpopularniejszej w USA wyszukiwarki zyskiwały po tym, jak przedstawiciele Microsoftu stwierdzili, iż są otwarci na rozmowy. „Jesteśmy gotowi na podjęcie rozmów natychmiast po spotkaniu udziałowców Yahoo!, o ile zostanie wybrany na nim nowy zarząd” – napisał Microsoft w komunikacie rozesłanym do agencji prasowych.

Dobra wiadomość z rynku ropy – za baryłkę surowca płacono poniżej 144 USD – okazała się na tyle dobra, by zatrzeć nieco wrażenie, jakie zrobiły złe informacje napływające do pewnego momentu z banków. Główne indeksy w USA zamknęły dzień na niewielkim minusie: DIJA -0,50 proc., Nasdaq -0,09 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Prawo / Zmienny poniedziałek w USA