Zortrax szykuje się na emisje

opublikowano: 27-12-2022, 11:21
aktualizacja: 27-12-2022, 14:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Giełdowy producent drukarek 3D od pół roku rozgląda się za biznesowym partnerem. Najpierw chce jednak dostać zgodę na podwyższenie kapitału.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jak dużą możliwość podniesienia kapitału zakładowego chce mieć zarząd Zortraksu
  • jaki jest tego cel
  • jakie wyniki spółka osiąga w ostatnim czasie i jak komentuje je prezes Zortraksu
  • co uznaje za najważniejsze wydarzenia w tym roku, a jaki cel wskazuje na przyszły rok

W obrocie może się z czasem znaleźć znacznie więcej akcji notowanego na NewConnect Zortraksu, producenta drukarek 3D. Zwołał on na 19 stycznia Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie (NWZ). Wśród uchwał znalazło się udzielenie zarządowi upoważnienia do 15 stycznia 2026 r. do podwyższenia kapitału zakładowego o jedną piątą, czyli o maksymalnie 2,3 mln zł – za jednym razem lub w kilku podejściach – z możliwością pozbawienia w całości lub w części prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy. W reakcji na tę informację notowania spółki podczas wtorkowej sesji znalazły się pod kreską.

Możliwe emisje z myślą o inwestorze

Zortrax podkreśla w uzasadnieniu, że ma to umożliwić jej szybkie i elastyczne zdobycie kapitału na realizację strategii. Przypomina, że od 28 czerwca prowadzi – wspólnie z głównymi akcjonariuszami i doradcą – przegląd opcji strategicznych. Nadal rozważa różne scenariusze. Mariusz Babula, prezes Zortraksu, mówił „PB”, że możliwe jest oddanie większościowego pakietu akcji i pozyskanie branżowego inwestora.

Firma zwraca uwagę, że możliwość podniesienia kapitału pozwala skrócić proces emisji i zwiększyć efektywność negocjacji z potencjalnymi inwestorami, którzy mieliby objąć wyemitowane akcje. Zarząd mógłby dostosować wielkość i moment przeprowadzenia emisji do warunków rynkowych i potrzeb spółki, kierując się jej aktualną wyceną.

– Możliwość podniesienia kapitału zakładowego otworzy nam też furtkę do emisji akcji dla szerszego grona inwestorów, ale przede wszystkim staramy się o nią z myślą o rozmowach z potencjalnymi inwestorami w ramach prowadzonego przeglądu opcji strategicznych – komentuje Mariusz Babula.

Przełom dopiero nastąpi

Kurs Zortraksu wystrzelił latem 2021 r. z 0,4 do ponad 6 zł, dzięki czemu jego kapitalizacja zbliżyła się do 700 mln zł. Był to efekt negocjacji z Rusatom Additive Technologies (RAT) – spółką będącą częścią energetycznego molocha z Rosji – który oferował 65 mln USD za maksymalnie 50 proc. akcji. 1 marca Zortrax wycofał się, ponieważ w obliczu rosyjskiej agresji przeciwko Ukrainie postanowił odciąć się od kapitału rosyjskiej państwowej spółki – przekonywał, że jest w stanie znaleźć innego partnera, bo już wcześniej rozmawiał z kilkoma potencjalnymi inwestorami. Akcje firmy wyceniano na początku roku na ok. 3 zł. Obecnie to 0,8 zł, co daje ok. 90 mln zł kapitalizacji.

– Sytuacja przez ponad rok znacząco się zmieniła, dlatego nawet jeśli rozmawiamy z tymi samymi podmiotami co kiedyś, to zaczynamy od zera. Ten rok nie sprzyjał prowadzeniu rozmów z inwestorami, dlatego trudno jeszcze mówić o zaawansowanym etapie. Sądzimy, że dopiero 2023 r. będzie przełomowy – mówi szef Zortraksu.

W międzyczasie doszło do istotnej jak na polskie warunki transakcji w branży 3D. Koncentrujący się na niej Sygnis – obecny na NewConnect – przejął w lipcu za 3,6 mln zł większościowy pakiet akcji ZMorpha, producenta drukarek.

Może być lepiej

Wyniku Zortraksu są porównywalne do analogicznego okresu przed rokiem dopiero od III kw. (sezonowo słabszego), w związku z połączeniem w czerwcu 2021 r. z Corelensem. W tym czasie zmniejszył przychody z 7 do 5,4 mln zł, a stratę zwiększył: netto z 3,6 do 4,2 mln zł, a znormalizowaną EBITDA z 0,8 do 1,3 mln zł.

Sytuacja za dziewięć miesięcy wygląda nieco lepiej. Spółka osiągnęła 32,6 mln zł przychodów, czyli podobnie jak w całym 2021 r. Strata netto wyniosła 5,8 mln zł, ale już znormalizowana EBITDA okazała się dodatnia (2 mln zł).

– Ten rok na początku zapowiadał się bardziej optymistycznie. Eskalacja wojny w Ukrainie mocno jednak zmieniła sytuację. Ten rok wypada u nas trochę lepiej niż 2021, ale wciąż daleko nam do zadowolenia. Rozwój w takim tempie jak w tym roku jesteśmy w stanie finansować samodzielnie. Widzimy jednak potencjał znacznie większej dynamiki, jednak to wymagałoby dofinansowania – stwierdza Mariusz Babula.

Praca wre

Za istotne wydarzenie w 2022 r. spółka uznaje rozszerzenie w IV kw. oferty o produkt, którego długo jej brakowało – drukarki żywicowej wraz z dwoma urządzeniami do obróbki wydrukowanych produktów. Odczuwa spory popyt nią, dlatego chciałaby więcej pieniędzy przeznaczyć na kapitał obrotowy, by móc go zaspokoić. Podkreśla, że w mijającym roku odnotowała też istotne postępy w dwóch z trzech kluczowych dla niej branż.

– W sektorze edukacyjnym świetnie układa nam się współpraca z firmą Skriware, nasze drukarki są wykorzystywane nie tylko w polskich szkołach, ale też w Europie Zachodniej i USA. Natomiast w bardzo szybko rozwijającym się sektorze kosmicznym ważnym wydarzeniem było uzyskanie od Europejskiej Agencji Kosmicznej certyfikacji naszego materiału. Potwierdza to możliwość wykorzystania go w konstrukcji statków czy sond kosmicznych, to prawdopodobnie pierwszy tego typu materiał do druku 3D z takim certyfikatem – mówi Mariusz Babula.

W trzecim kluczowym dla firmy obszarze, czyli medycynie, chce ona przyspieszyć w 2023 r.

– W pierwszej połowie planujemy zaprezentować drukarkę żywicową mogącą wytwarzać protezy czy implanty. Prawdopodobnie największym odbiorcą będzie branża stomatologiczna. To w tej część medycyny najszybciej rośnie wykorzystanie druku 3D – zapowiada menedżer.

Przekonanie o wartości:
Przekonanie o wartości:
Mariusz Babula, prezes Zortraksu, podkreśla, że spółka wyróżnia się możliwością kompleksowej obsługi klientów własnymi siłami. Ma własny zespół badawczo-rozwojowy, specjalistów pracujących nad autorskim oprogramowaniem oraz inżynierów konstruujących urządzenia.
materiały prasowe
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane