pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

MinFin: Bitcoin nie jest nielegalny

KUP LICENCJĘ
MWIE
Pin It email print

Bitcoin nie jest nielegalny, przyznał w środę Szymon Woźniak z Ministerstwa Finansów.

 

Notowania

euro

Ministerstwo Finansów nie uznaje bitcoina za nielegalny i przygląda się jego rozwojowi, podkreślił Szymon Woźniak na konferencji organizowanej przez Szkołę Główną Handlową (SGH).

- Co nie jest zabronione, jest dozwolone. Na pewno jednak nie możemy uznać bitcoina za prawny środek płatniczy. W świetle dyrektyw unijnych nie jest on też pieniądzem elektronicznym – powiedział Szymon Woźniak z Ministerstwa Finansów.

Szymon Woźniak zaznaczył, że zyski z transakcji na bitcoinie podlegają w Polsce opodatkowaniu w taki sam sposób jak zyski z praw majątkowych. Osoby, które nie zgłoszą urzędowi skarbowemu dochodów z handlu bitcoinami, mogą się liczyć z restrykcjami, podkreślił.

- Nie stoimy na przeszkodzie rozwojowi bitcoina. Jednak oczekujemy od jego użytkowników deklaracji, czy oczekują od państwa ochrony i regulacji, czy pozostania państwa z boku – powiedział Szymon Woźniak.

Jak stwierdził, Ministerstwo Finansów nie może obecnie uznać bitcoina za środek płatniczy i oczekuje na stanowisko w tej sprawie innych krajów Unii Europejskiej. Jak oblicza dr Krzysztof Piech z Zakładu Polityki Gospodarczej SGH, Polska znajduje się na dziesiątym miejscu pod względem liczby wykopywanych bitcoinów, a polski rynek bitcoinowy znajduje się w światowej czołówce. Zwrócił uwagę na potencjał bitcoina dla polskiej gospodarki.

- Mamy potencjał kadrowy oraz innowacyjne instytucje finansowe. Brakujący element to regulacje, które pomogą obu stronom zbliżyć się dla dobra gospodarki – powiedział dr Krzysztof Piech.

Tymczasem w środę BTC China, największa chińska giełda bitcoina, wstrzymała przyjmowanie nowych depozytów. Kurs wirtualnego pieniądza gwałtownie spadł.
Rano przecena sięgała ponad 50 proc., kurs zszedł do 2650 juanów. Po południu odrobił część strat dochodząc do nieco ponad 3,1 tys. junaów. Na giełdzie Mt Gox bitcoin również tanieje, ale podobnie jak w przypadku konkurenta po południu odrabia dystans. Około godziny 17.10 wirtualna waluta kosztowała 599 USD i 435 EUR.

Wszystkie teksty na temat bitcoina>>

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

2 Komentarze

Edyward 2013-12-18

oczywista oczywistość "REGULACJE SĄ NAJWAŻNIEJSZE" bez tego przecież gospodarka nie będzie działać.

Drzewo 2013-12-20

Skoro Bitcoin jest wielką księgą wieczystą: Po zarejestrowaniu portfela BTC w Urzędzie Skarbowym (klucz prywatny zawsze zostawałby tajny) - każda transakcja mogłaby automatycznie zostać opodatkowana - podatek w Bitcoin od razu mógłby zasilić Skarb Państwa. Przy takim rozwiązaniu: nie trzeba kas fiskalnych, nie trzeba PITów, CITÓW, A przede wszystkim podatek trafiałby do Skarbu Państwa bez pośredników, banków, agencji, kwitów, druków. Od razu do dyspozycji Ministerstwa - w 5 minut po transakcji, kupna butelki mleka, czy 400 hektarów ziemi. 1ESygUCAsMGJfZJrDgLKBdyKi8PJeGDHKx

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu