pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Estoński bank wchodzi do Polski

KUP LICENCJĘ
Eugeniusz Twaróg
Pin It email print

Estończycy z Inbanku chcą powalczyć o klienta detalicznego. Płacą dobrze za depozyty. Ale kredyty też mają drogie.

 

Notowania

EUROCASH, euro, złoto

Na coraz bardziej kostniejącym rynku bankowym w Polsce pojawia się nowy gracz, choć raczej trudno spodziewać się, że wstrząśnie zastanym układem. Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła do wiadomości, że Inbank z Estonii chce otworzyć u nas oddział, zbierać depozyty i udzielać kredytów. Estończycy będą działać w oparciu o paszport europejski, jak nazywa się unijną regulację, zgodnie z którą jeśli ktoś uzyskał w UE licencję bankową, wchodząc na kolejny rynek wspólnoty nie musi już starać się o taki dokument u lokalnego nadzorcy.

Depozyt na 3,25 proc.

Inbank ma taki glejt od swojego nadzoru. Jest on świeżej daty, bo wydany został w 2015 r. Cała historia istnienia banku jest krótka jak wydruk z bankomatu: zaczął działalność w 2011 r. jako firma pożyczkowa. Z czasem właściciele, dwóch Estończyków, doszli do wniosku, że potrzebują finansowania, a najlepiej do tego nadają się depozyty. Złożyli więc wniosek do nadzoru o licencję i ją dostali. Na swojej stronie internetowej chwalą się, że w ciągu jednego dnia zebrali tyle depozytów, że musieli wycofać reklamy i zamknąć akwizycję lokat, bo zebrali ich więcej niż potrzebowali. Właściciele konstatują, że klienci od pierwszego dnia zaufali nowemu bankowi. Była to jednak dobrze opłacona miłość, gdyż Inbank na starcie płacił 3,25 proc. za depozyt, co przy zerowych stopach jest zarobkiem nie do pogardzenia.

Na koniec III kwartału bank miał 55 mln EUR depozytów, a suma bilansowa przekraczała 64 mln EUR. Bank notowany jest na estońskiej giełdzie, notowane są też jego obligacje. Na koniec września ubiegłego roku miął 1,7 mln EUR zysku. Wskaźnik zwrotu z kapitału to Himalaje w porównaniu do polskich banków – 24,1 proc. (9 proc. u nas). Marża odsetkowa znajduje się poza wyobrażeniem przeciętnego bankowca i wynosi 13,2 proc. (u nas 4 proc. to wynik bankowych stachanowców).

Inbank zarabia głównie na sprzedaży kredytów gotówkowych i samochodowych. Nie są to tanie produkty. Nominalne oprocentowanie zaczyna się od 9,9 proc., ale realny koszt kredytu na 2 tys. EUR, zaciągniętego na 5 lat to 23 proc. Na polskim rynku bankowym nie jest to jednak szokujące oprocentowanie.

Inbank za depozyty płaci już mniej niż na starcie, ale wciąż jest to niezła oferta. Na rocznej lokacie można dostać 1,25 proc. W euro! W Polsce złotowe roczne lokaty są niewiele lepiej oprocentowane.

Mały, ale ambitny

Dla polskich klientów rodzi się nadzieja głównie poprawę niezwykle mizernej oferty depozytowej, choć przy niewielkiej skali banku, wielkiego zapotrzebowania na oszczędności nie będzie. Trzeba będzie jeszcze na nią zaczekać, bo Inbank zatrudnił do polskiego oddziału dopiero kilka osób. Niemniej, jak wynika z zapowiedzi, Estończycy traktują eskapadę nad Wisłę bardzo poważnie. Jak wyjaśniają na stronie internetowej, rynek estoński to 500-600 mln EUR kredytów, we wszystkich krajach nadbałtyckich – 2 mln EUR. Polski rynek konsumencki wart jest 35 mld EUR.

Choć Inbank większego zagrożenia dla krajowych banków nie stanowi, to powinny mieć się one jednak na baczności. W Estonii, gdzie rynek bankowy jest o wiele bardziej skostniały niż nasz i podzielony między trzy skandynawskie banki, Inbank zdobył 8 proc. rynku konsumenckiego (Swedbank ma 72 proc., a SEB 11 proc.).

Czarna strona paszportu

Czy w Polsce biznes w ogóle powiedzie się Estonczykom? Wchodzą na rynek, który wkrótce może zostać przyduszony ustawą antylichwiarską, przygotowaną przez resort sprawiedliwości. Mocno ścina ona maksymalny koszt finansowania dla ludności. Regulacja mocno uderza w formy pożyczkowe, ale banki też odczują jej skutki.

Po drugie, historia banków detalicznych z paszportem w Polsce nie jest specjalnie budująca. Inbank jest trzecim bankiem, który próbuje u nas sił w taki sposób. Pierwszy zjechał do nas Polbank, który po  niezwykle intensywnym rozwoju zderzył się ze ścianą kryzysu, a właściwie przydarzyło się to jego greckiej matce i cudem uniknął jej losu, czyli bankructwa. Na szczęście w porę kupił go Raiffeisen.

Po nim zjawił się w Polsce Vanquis Bank, z brytyjskiej grupy Provident. Szybko powinęła mu się jednak noga i po dwóch latach zwinął manatki i opuścił nasz rynek. Ku uciesze KNF, bo dla regulatora bank z paszportem, szczególnie z apetytem na klienta detalicznego, to gracz podejrzany. Ciemna strona paszportu polega na tym, że legitymujący się nim bank raportuje i podlega pod swój własny nadzór i niespecjalnie musi przejmować się polskim regulatorem.

OKIEM KONKURENTA
Z paszportem łatwiej niż od zera

WOJCIECH SOBIERAJ, prezes Alior Banku

Jeśli ktoś ma za granicą bank z bardzo dobrym systemem IT, doskonale zabezpieczonym, dobrą, bardzo dobrą bankowością internetową i mobilną to korzystając z paszportu, może spróbować wykorzystać posiadane zasoby na polskim rynku. Barierą wejścia są koszty marketingu i dotarcia do klienta. Nie znam biznesu Inbanku, żeby w sposób wiarygodny oceniać ich szanse. Mogę natomiast powiedzieć, że budowa banku na zasadzie start-upu w Polsce to zajęcie niezwykle trudne do realizacji. Bez 100 mln zł na IT nie ma sensu niczego zaczynać. Chyba że stawia się na eksplorację rynkowych nisz, których inni nie dostrzegają. Sytuacja dzisiaj na rynku jest trudniejsza, niż kiedy zaczynał Alior. Zaczynanie od podstaw jest zatem trudne. Spodziewam się natomiast, że będą wchodziły do nas banki z paszportem.

Inbank na tle banków w Polsce

Sektor bankowy według aktywów (w mld zł). Stan na koniec września 2016 r.

PKO BP         254

Pekao  163

BZ WBK        142

mBank            128

ING Bank Śląski        116

BGŻ BNP Paribas      69

Getin Noble    68,7

Millennium     67,1

Raiffeisen Polbank 54*

Alior    46,5

Citi Handlowy           42

BOŚ Bank      21

Idea Bank       20,4

Inbank 0,36

Najmniejszy bank spółdzielczy          0,02

 *dane na koniec półrocza 2016 r.

 Źródło: Raporty kwartalne

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

5 Komentarze

Hagen 2017-01-10

Europejski paszport to przekleństwo i tak właśnie banki z Islandii weszły szeroko na rynek UE, a oczywiście nie było mowy, żeby 300 tysięczny kraj oddał pieniądze z depozytów. To czy są one objęte BFG powinno być bardzo jasno zapisane, skoro nie jest wprost objęty polskim nadzorem.

Karbinadel 2017-01-10

@ Hagen * chciałbym nieśmiało zauważyć, że Islandia nie należy do UE (i nawet nie zamierza), więc islandzkie banki działały na "trochę" innych zasadach. ja osobiście miałbym większe zaufanie do banku z Estonii, niż włoskiego czy francuskiego. Sektor bankowy krajów bałtyckich jest zdominowany przez solidne instytucje ze Skandynawii

Bank Komercyjny SA 2017-01-11

@Karbinadel Powiązania kapitałowe ze skandynawską bankowością (oraz skandynawskimi giełdami)? - to fakt, one są. Nie wiem jak w Estonii, lecz na Łotwie dość dużą rolę odgrywają także pieniądze od oligarchów z Rosji. A te już są cokolwiek szemrane.

Hagen 2017-01-11

Karbinadel - ale należy do europejskiej przestrzeni gospodarczej i korzystała z podobnych przepisów o europejskim paszporcie. Dwa wszystkie główne banki w Polsce są oddzielone i objęte nadzorem KNF, a depozyty są ubezpieczone w BFG.

kobuz# 2017-01-12

@Hagen...Europejski paszport to przekleństwo i tak właśnie banki z Islandii Bzdury. Europejski paszport umożliwia staranie się o wejście na dany rynek europejski. I z tego skorzystał Bank Islandii, ale żeby móc funkcjonować na danym rynku musi zezwolić instytucja ochrony rynku finansowego danego kraju. Co zresztą potwierdza niniejszy artykuł. Nie wszystko co złe winna jest UE, lecz w większej mierze za bałagan odpowiedzialne są służby własnego państwa.. So what

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

 
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
News

Decydujący okres dla GPW

Tym razem nie chodzi o notowania akcji, kondycję...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu