6 obligacji wartych uwagi

  • Emil Szweda
opublikowano: 07-01-2014, 08:00

Na Catalyst zrobiło się drogo, co sprawia, że możliwość uzyskania 6,5 proc. w długim terminie może zostać uznane za okazję. Brakuje też spektakularnych okazji do zarobku za cenę podwyższonego ryzyka.

 

Na krótki termin

Dekpol (DKP0214)

Obligacje warte 12,5 mln zł zapadają 17 lutego, a na Catalyst można było je kupić za 98,85 proc. w ostatni czwartek, co daje 17,06 proc. rentowności brutto (licząc z prowizją maklerską). Z ostatniego dostępnego raportu spółki, czyli za I półrocze, wynikało, że posiadała ona ponad 41 mln zł w krótkoterminowych należnościach i ponad 100 mln zł w zapasach — w tym w niesprzedanych, ale gotowych mieszkaniach. W raporcie Dekpol chwalił się zwiększoną sprzedażą mieszkań w lipcu i sierpniuoraz przewidywał dobrą sprzedaż w kolejnych miesiącach.

Marvipol (MVP0914)

Rezygnację Sławomira Horbaczewskiego, wiceprezesa Marvipolu, można odczytać m.in. jako zakończenie udanej restrukturyzacji finansów grupy. Obligacje zapadające we wrześniu mają wartość 30,8 mln zł. Na Catalyst do kupienia po 100 proc., co daje rzadką okazję wejścia po nominale i z niezłą marżą (4,29 pkt proc.). W sumie — uwzględniając prowizję i podatki — do zarobienia jest 5,25 proc. netto w skali roku.

Kup i trzymaj

PCC Rokita (PCR0517)

— Z czterech serii Rokity na Catalyst to właśnie ta oferuje rentowność najwyższą. Przy cenie 101 proc. (oferta z minionego czwartku) wynosi ona 6,4 proc. brutto (z uwzględnieniem prowizji maklerskiej). Ta propozycja obliczona jest na nieznane jeszcze warunki nowej emisji, która powinna pojawić się w najbliższych tygodniach. Rokita zaoferuje maksymalnie 6,8 proc., a prawdopodobnie trochę mniej. Ale na rynku pierwotnym jest więcej formalności i redukcje zapisów, stąd 6,4 proc. na Catalyst wydaje się niezłą propozycją.

Kruk (KS11018)

Na rynku pierwotnym windykator oferuje inwestorom detalicznym 4 pkt proc. marży dla czteroletnich papierów. Seria KS11018 to papiery pięcioletnie emitowane z marżą 4,5 pkt proc. Przy cenie 101,5 proc. osiągniętej 30 grudnia na Catalyst efektywna marża wynosi 4,14 proc., a przy cenie 102,5 proc. (najlepsza oferta sprzedaży z 2 stycznia) 3,93 proc. W porównaniu z marżą oferowaną na rynku pierwotnym to dobre warunki.

Na mocne nerwy

Akcept Finance (AFC0314)

Obligacje warte 3,4 mln zł zapadają 24 marca. To mniej więcej tyle, ile wyniosły przychody spółki liczone od początku roku do końca września. Biorąc pod uwagę, że w kasie 30 września znajdowało się 0,5 mln zł, Akcept będzie zapewne szukał możliwości refinansowania emisji (w raporcie za III kwartał zapowiada też zwiększenie środków obrotowych). Spółka jest rentowna, więc chętni do refinansowania powinni się znaleźć. Papiery można było kupić w czwartek po 98,5 proc., co daje 17,2 proc. rentowności brutto.

CI Games (CIG1214)

Po grudniowej emisji akcji, która przyniosła producentowi gier 11,4 mln zł, ryzyko finansowania prac nad dwiema premierami zaplanowanymi na 2014 r. spadło bardziej na akcjonariuszy niż obligatariuszy (CI Games wyemitował we wrześniu obligacje na 5,7 mln zł i jest to jedyny dług odsetkowy spółki). Ryzykiem jest w tym wypadku dotrzymanie terminów zapowiadanych premier, bo nawet słaba sprzedaż wystarczy, by spłacić obligatariuszy. Na Catalyst do kupienia po nominale, co daje 8,15 proc. rentowności (bez prowizji maklerskiej).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Szweda obligacje.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu