8 rekomendacji dla giełdowych banków

opublikowano: 18-12-2018, 14:39

Marta Czajkowska-Bałdyga, analityczka Haitong Banku, zaktualizowała rekomendacje dla giełdowych banków.

spółka rekomendacja poprzednia cena docelowa w zł zmiana w proc.
Pekao kupuj kupuj 137,3 -1
Alior Bank kupuj kupuj 78,9 -9
Santander BP kupuj kupuj 398,2 +2
PKO BP kupuj kupuj 44,5 +5
Handlowy neutralnie kupuj 67,7 -14
ING neutralnie neutralnie 184,6 -5
mBank sprzedaj neutralnie 366,4 -8
Bank Millennium sprzedaj neutralnie 8,1 -7

Według analityków Haitong Bank perspektywy polskiego sektora bankowego mogą się nieco pogorszyć. Rynek oczekuje, że PKB w przyszłym roku wzrośnie o 3,6 proc. r/r, a w 2020 r. o 3,0 proc., wobec wzrostu o 4,8 proc. w 2018 r. Konsumpcja indywidualna i inwestycje powinny utrzymać się na wysokim poziomie, przy czym ten drugi czynnik będzie napędzany głównie przez sektor publiczny. Wzrost akcji kredytowej powinien utrzymać się na solidnym poziomie (6,6 proc. w 2019 r. wobec 6,8 proc. w 2018 r., z wyłączeniem portfela walutowych kredytów hipotecznych). Płynność pozostaje zadowalająca, ze wskaźnikiem L/D w okolicach 100 proc. Jednocześnie analitycy zauważają, że wzrosło ryzyko potencjalnego paraliżu płynnościowego w sektorze bankowym (banki komercyjne / spółdzielcze) oraz w instytucjach finansowych (SKOK-i), co może doprowadzić do wyższy składek na BFG.

Analitycy Haitong Bank zwracają uwagę na potencjał wzrostowy dla zysków i oczekują, że raportowany zysk netto analizowanych banków wzrośnie w 2019 r. o 5 proc. r/r, wobec 11 proc. w tym roku. Choć jest to szacunek o 5 proc. poniżej konsensusu. Analitycy oczekują, że dynamika zysków będzie hamowana częściowo przez presję na obniżenie prowizji i opłat oraz wyższe koszty ryzyka, ponieważ banki nadal budują zabezpieczenie na wypadek spowolnienia wzrostu PKB. Perspektywa dywidendowa jest niejednoznaczna i negatywne czynniki, takie jak ponadprzeciętne zagęszczenie RWA (Bank Handlowy, Pekao), mieszają się z pozytywnymi, takimi jak stała redukcja portfeli kredytów frankowych (Santander, PKO BP). Ponieważ w 2019 r. odbędą się wybory parlamentarne, analitycy Haitong Bank dostrzegają ryzyko, że wróci temat uregulowania kredytów frankowych. Przyznają przy tym, że biorąc pod uwagę propozycję prezydencką, ryzyka związane z konwersją kredytów walutowych wydają się być pod kontrolą, ale ich zdaniem rynek całkowicie ignoruje tę kwestię.

Analitycy uważają, że rynek uwzględnił już w cenach oczekiwaną do pierwszego kwartału 2020 r. podwyżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych, wraz ze wzrostem inflacji. Indeks WIG Banki spadł od początku roku o 11,6 proc., co daje pewne względne okazje do kupna. Sektor wydaje się być na rok 2019 odpowiednio wyceniany, ze wskaźnikiem P/E na poziomie 13,2 oraz z uzasadnioną premią w stosunku do innych banków z regionu CEE w wysokości 18 proc. (według konsensusu Bloomberga).

Raport, wydany 17 grudnia o godz. 8.00 dostępny jest w załączniku. 

18_12_Haitong_Bank_Banks_IMPORTANT_DISCLOSURES

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu