90 incydentów cyberbezpieczeństwa w trakcie konferencji bliskowschodniej

opublikowano: 20-02-2019, 14:04

W trakcie konferencji bliskowschodnią w Warszawie, która trwała od 11 do 15 lutego odnotowano 90 incydentów cyberbezpieczeństwa. Wszystkie ataki zostały odparte.

W trakcie konferencji obowiązywał drugi stopień alarmowy w obszarze cyberbezpieczeństwa.  W jej trakcie odnotowano 196 zgłoszeń. 90 z nich związanych było z incydentami naruszenia bezpieczeństwa. Dzięki podjętym działaniom wszystkie udało się zneutralizować.

Podniesiony poziom bezpieczeństwa (BRAVO-CRP) był okazją do przetestowania współpracy i koordynacji działań zespołów reagowania z różnych obszarów państwa w ramach Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa. W ocenie podmiotów zaangażowanych w działania w tym obszarze, współpraca przebiegała efektywnie przez cały czas trwania alarmu.  

- Stan podwyższonego pogotowia oznaczał zwiększoną czujność i więcej pracy dla specjalistów w dziedzinie bezpieczeństwa sieci. W naszej ocenie wdrażany od sierpnia 2018 roku Krajowy System Cyberbezpieczeństwa dobrze spełnił swoją rolę, a kluczowa w tych zadaniach komunikacja między zaangażowanymi podmiotami przebiegła właściwe – mówi Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji.

W praktyce działania związane były przede wszystkim z koniecznością koordynacji działań trzech zespołów CSIRT (ang. Computer Security Incident Response Team) najwyższego, krajowego poziomu. Są to: zespół CSIRT GOV – odpowiedzialny za bezpieczeństwo w sieciach instytucji państwowych i infrastruktury krytycznej, CSIRT MON – sieci resortu obrony narodowej i związane z wojskiem podmioty oraz CSIRT NASK – cywilne firmy, które nie są zaliczane do infrastruktury krytycznej, jednostki samorządu terytorialnego, infrastruktura i usługi cyfrowe.

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GSU

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu