
Fundusz majątkowy Abu Dhabi ADQ prowadził na początku roku rozmowy w sprawie przejęcia banku inwestycyjnego Lazard. Zakończyły się na wczesnym etapie z powodu różnicy zdań dotyczącej zakresu niezależności pożyczkodawcy z Wall Street.
W podobnym czasie First Abu Dhabi Bank PJSC usiłował złożyć ofertę w wysokości 35 mld USD brytyjskiemu Standard Chartered. Próbował również kupić duży egipski bank inwestycyjny w 2022 r. Żadna z inwestycji nie doszła do skutku.
Royal Group, na czele której stoi przewodniczący ds. bezpieczeństwa narodowego Zjednoczonych Emiratów Arabskich Tahnun an-Nahjan, rozważała przejęcie brytyjskiego oddziału Silicon Valley Bank po jego upadku w marcu. Jednostka została ostatecznie zakupiona przez HSBC Holdings.
Ambicje rodziny rządzącej
Abu Zabi zrealizowało kilka niszowych transakcji w branży finansowej, co nie oznacza, że przestało celować wyżej. Emirat zarządza majątkiem o wartości ok. 1,5 bln USD i jest domem dla funduszy takich, jak Abu Dhabi Investment Authority i Mubadala Investment. Ekspansję napędzają ambicje rządzącej rodziny an-Nahjan, by stać się globalną potęgą bankowości.
Problemy z kwestiami regulacyjnymi
FAB, bank Abu Zabi, od dawna rywalizuje z Qatar National Bank o miano największego pożyczkodawcy na Bliskim Wschodzie. Dotychczas jednak ich podboje ograniczyły się do Egiptu i Turcji. Bank emiratu nabył egipską jednostkę Audi Banku w 2021 r., rok później wycofał ofertę o wartości 1,2 mld USD dla innego egipskiego pożyczkodawcy - EFG-Hermes. Problemami okazały się kwestie regulacyjne i zgodność z przepisami w obu krajach.