ACCOR JUŻ CHCE WEJŚĆ DO ORBISU

Jarosław Sroka, Tomasz Siemieniec
opublikowano: 11-05-1999, 00:00

ACCOR JUŻ CHCE WEJŚĆ DO ORBISU

W czerwcu 15,2 proc. akcji firmy może trafić w ręce francuskich inwestorów

Oferty na zakup 15,2 proc. akcji Orbisu złożyło kilka banków inwestycyjnych, w tym m.in. Deutsche Bank, ABN Amro, Merrill Lynch, CS First Boston, AIG i SG Paribas. Zdecydowanie najwyższą cenę zaproponowali podobno Francuzi, którzy mieliby działać na zlecenie francuskiego giganta hotelarskiego Accor.

Zakończenie rokowań i sprzedaż pakietu akcji Orbisu planowane jest na czerwiec. W rękach Skarbu Państwa zostanie wtedy 29,7 proc. akcji. Do pozostałych 12,2 proc. mają prawo pracownicy firmy, 4,1 proc. przeznaczono na cele reprywatyzacyjne, zaś 8,1 proc. na system ubezpieczeń społecznych. Prywatni inwestorzy kontrolują obecnie 30,7 proc. akcji spółki.

Inwestor nie czeka

Fakt, że w gronie uczestników przetargu na Orbis są jedynie banki inwestycyjne, nie dziwi. Warunki oferty MSP wyraźnie bowiem wykluczały udział inwestora branżowego. Tymczasem właśnie taki udziałowiec jest Orbisowi bardzo potrzebny. Wiedzą o tym przedstawiciele SP i z całą pewnością wpuszczą do spółki inwestora branżowego, ale nie wcześniej niż pod koniec roku.

Jest tajemnicą poliszynela, że bankierzy inwestycyjni, którzy złożyli oferty w obecnym przetargu, działają na zlecenie inwestorów branżowych. Nieoficjalnie wiadomo, że SG Paribas pracuje na zlecenie francuskiej grupy Accor, która nie od dziś liczy na przejęcie Orbisu.

— Nic nam nie wiadomo na temat oferty SG Paribas. Nie zawarliśmy żadnego porozumienia z tym bankiem w sprawie zakupu pakietu akcji Orbisu. Poinformowaliśmy natomiast MSP o tym, że chcemy kupić pozostałe 30 proc. akcji — mówi Jean Philippe Savoye, dyrektor Accor Polska.

Jeśli SG Paribas przejmie w czerwcu pakiet Orbisu i zrobi to właśnie dla Accoru, to grono chętnych do objęcia 29,7 proc. akcji Orbisu dramatycznie się skurczy.

— Można przypuszczać, że jeśli Accor dostanie 15 proc. akcji Orbisu, to automatycznie zapewni sobie pozycję zdecydowanego faworyta przy rozmowach o sprzedaży 30 proc. akcji tej firmy. Niewykluczone, że w takiej sytuacji byłby jedynym oferentem — mówi analityk dużego banku inwestycyjnego.

Zachęty niepotrzebne

Wiadomo, że Francuzi to nie jedyny inwestor zainteresowany Orbisem.

Maciej Grelowski, prezes Orbisu, mówił nam kilka tygodni temu, że jego firma nie preferuje żadnego typu inwestora, jednak globalizacja gospodarki wymusi powiązanie firmy z dużym inwestorem branżowym. Wczoraj prezes Grelowski odmówił komentarza do doniesień o zainteresowaniu akcjami jego firmy.

Accor rośnie w Polsce

Accor, który dobrze zna Orbis, choćby ze względu na wykorzystywaną przez polską spółkę markę Novotel (własność Francuzów) ma u nas bardzo ambitne plany inwestycyjne. W ciągu dwóch najbliższych lat chce zainwestować około 500 mln zł i uruchomić sieć hoteli ekonomicznych: Ibis, Novotel i Etap Hotel. Obecnie w budowie są trzy takie obiekty: w Warszawie, Łodzi i Poznaniu. W tym roku spółka rozpocznie budowę jeszcze dziesięciu Ibisów i trzech Novoteli.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Sroka, Tomasz Siemieniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / ACCOR JUŻ CHCE WEJŚĆ DO ORBISU