Ahmadineżad: Mamy nawet 6 tys. wirówek do wzbogacania uranu

PAP
opublikowano: 26-07-2008, 15:02

Prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad powiedział w sobotę, że jego kraj jest w posiadaniu 5- 6 tys. wirówek do  wzbogacania uranu - podała półoficjalna irańska agencja Fars.

Ahmadineżad miał powiedzieć o tym na spotkaniu z profesorami uniwersyteckimi w drugim co do wielkości mieście Iranu, Meszhedzie.

Jeszcze na początku kwietnia Iran informował, że dołożył prawie 500 nowych wirówek do 3 tys. już działających. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) w raporcie z maja na temat postępów irańskiego programu nuklearnego pisała o 3,5 tys. urządzeń w ośrodku atomowym w Natanzie. Miesiąc wcześniej Teheran zapowiedział instalację kolejnych 6 tys. wirówek.

Deklaracja prezydenta zapewne podsyci niepokój Zachodu, który obawia się, że Iran dąży do wyprodukowania bomby atomowej i domaga się od Teheranu wstrzymania programu nuklearnego.

Tymczasem Ahmadineżad oświadczył, że negocjujące z Teheranem krajem - USA, W. Brytania, Francja, Rosja, Chiny i Niemcy - złagodziły swoje żądania i proszą Iran nie o zamrożenie programu, a raczej o to, by Teheran nie przekraczał liczby 6 tys. wirówek - poinformowało państwowe radio.

"Obecnie te kraje zgodziły się, by liczba 5-6 tys. wirówek nie zwiększyła się, ale działanie takiej liczby urządzeń nie jest problemem" - zacytowało radio Ahmadineżada.

Prezydent powtórzył, że "Iran nie będzie z nikim negocjował w sprawie oczywistego prawa do programu nuklearnego". "Rząd zdecydował zakończyć epokę zachodniej dominacji raz na zawsze" - ostrzegł. Wzbogacony uran może służyć jako paliwo do reaktorów jądrowych i materiał rozszczepialny do bomb atomowych. Teheran dąży do tego, by mieć w sumie 50 tys. wirówek.

Irańskie władze twierdzą, że program ma wyłącznie cywilny charakter. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Ahmadineżad: Mamy nawet 6 tys. wirówek do wzbogacania uranu