Czytasz dzięki

Analityk: Santander nie zasługuje na premię

opublikowano: 18-07-2019, 16:13

Michał Konarski i Mikołaj Lemańczyk, analitycy DM mBanku, w raporcie z 12 lipca obniżyli z "trzymaj" do "redukuj" rekomendację dla akcji Santander Banku Polska.

Cena docelowa spadła o 11 proc. do 337 zł.

"Biorąc pod uwagę zaraportowane wyniki za 1 kw. 2019 oraz prognozowane na 2 kw. 2019 uważamy, że całoroczny konsens na poziomie 2,57 mld zł jest obecnie za wysoki aż o 9 proc.. Przed ogłoszeniem fuzji z Deutsche Bank Polska (14 grudnia 2017) prognozy na 2019 i 2020 rok znajdowały się o odpowiednio 11 i 5 proc. wyżej niż obecny konsens. Spadek konsensu nie może zostać wytłumaczony jedynie przez wyższe koszty BFG, czy powstałe koszty integracji, ale również przez wyższy koszt ryzyka oraz słabość wyniku prowizyjnego" - napisano w uzasadnieniu.

Jak podkreślono, od 2017 roku koszt ryzyka w Santanderze wzrósł z 63 p.b. do ponad 80 p.b., co ma głównie związek ze znacznie niższymi zyskami uzyskiwanymi ze sprzedaży portfeli zagrożonych.

"Ponadto, wraz z wypłatą całego niepodzielonego zysku z lat ubiegłych uważamy, że dywidenda Santander na tle konkurencji nie będzie prezentowała się już tak wyjątkowo (DYield >3 proc.). Podsumowując, gorsze od oczekiwań wyniki oraz zgodna ze średnią rentowność i dywidenda nie uzasadniają naszym zdaniem bieżącej premii do rynku na poziomie 9 proc. (2020 P/E)" - dodano.

Analitycy mBanku preferują obecnie inwestycję w walory PKO BP i Pekao, które  powinny ich zdaniem zaproponować dwa razy wyższą dywidendę przy porównywalnym ROE.

Raport dostępny jest na stronie brokera.

036950dd-4556-4e30-aabc-314ab0b280bd
Frankowicze kontra banki
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE
Frankowicze kontra banki
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany co dwa tygodnie
Kamil Zatoński
Informacje dla zadłużonych we franku szwajcarskim. Rozstrzygnięcia z sal sądowych, opinie prawników, bankierów i zainteresowanych problemem
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu