Czytasz dzięki

Angielski detalista zaczyna sprzedawać przeterminowaną żywność

opublikowano: 04-12-2017, 13:06
aktualizacja: 04-12-2017, 13:09

East of England Co-op, największy niezależny detalista ze wschodniej Anglii, zaczyna od tego tygodnia sprzedawać przeterminowaną żywność, donosi The Guardian.

Celem sprzedaży żywności, w przypadku której data  „najlepsze do…” już minęła, jest chęć ograniczenia marnotrawstwa. Do sprzedaży trafi żywność sucha i puszkowana. Każda sztuka towaru będzie oferowana po 10 pensów (50 gr). Nie będzie natomiast sprzedawana żywność z określeniem „użyć do...”. 

Żywność, jedzenie, zakupy
Zobacz więcej

Żywność, jedzenie, zakupy fot. Christoph Papsch_vario images_Forum

Decyzja o uruchomieniu sprzedaży zapadała po trzymiesięcznej próbie, która objęła 14 sklepów. Wykazała, że na sprzedaż całej żywności w cenie 10 pensów za sztukę wystarczy zaledwie kilka godzin. 

- Zdecydowana większość naszych klientów rozumie, że to towar nadający się do jedzenia i docenia możliwość dużego zaoszczędzenia na niektórych produktach – powiedział Roger Grosvenor, szef detalu w East of England Co-op.

Podkreślił, że celem inicjatywy nie jest zarabianie pieniędzy, ale zaprzestanie marnowania żywności. Powiedział, że dzięki sprzedaży nie zostanie wyrzucone ok. 50 tys. sztuk towaru rocznie.

W Wielkiej Brytanii rocznie wyrzucana jest żywność nadająca się do spożycia wartości 13 mld GBP, ogłosiła rządowa organizacja Wrap, zajmująca się tym problemem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, The Guardian

Polecane