Czytasz dzięki

Apel o datki zamiast kwiatów na pogrzeb abp. Życińskiego

PAP
opublikowano: 12-02-2011, 15:32

O przekazywanie datków na stypendia dla młodzieży zamiast kupowania kwiatów na pogrzeb abp. Józefa Życińskiego zaapelował administrator diecezji lubelskiej bp Mieczysław Cisło.

Metropolita lubelski będzie pochowany w przyszłą sobotę w archikatedrze lubelskiej.

W komunikacie zamieszczonym w sobotę na stronie internetowej archidiecezji lubelskiej bp Cisło napisał, że abp. Życińskiemu szczególnie bliska była idea inspirowanie młodych ludzi myślą i nauczaniem Jana Pawła II. Temu celowi służyć ma tworzone w Lublinie z inicjatywy abp. Życińskiego Centrum Jana Pawła II.

„Dlatego też proszę, aby zamiast wieńców i kwiatów zwykle kupowanych z okazji pogrzebu złożyć ofiarę, która będzie przekazana na stypendia dla zdolnej młodzieży pochodzącej z naszej archidiecezji. Jestem przekonany, że tak życzyłby sobie ksiądz arcybiskup Józef” – napisał bp Cisło.

Pieniądze będzie można wrzucać do puszek podczas pogrzebu – poinformował kanclerz lubelskiej kurii ks. Wojciech Pęcherzewski.

Ciało abp. Życińskiego zostanie złożone w sobotę w tzw. krypcie biskupów w podziemiach archikatedry lubelskiej, gdzie pochowani są biskupi lubelscy Marian Fulman, zmarły w 1945 r. i Piotr Kałwa, zmarły w 1974 r. Trwają już przygotowania sarkofagu dla abp. Życińskiego – dodał ks. Pęcherzewski.

We wszystkich parafiach archidiecezji lubelskiej odprawiane są msze święte i odmawiane modlitwy w intencji zmarłego metropolity. Wierni wpisują się do ksiąg kondolencyjnych, które wyłożone są m.in. w archikatedrze lubelskiej, siedzibie kurii i w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Kondolencje można też składać za pośrednictwem internetu.

Żałoba nie została ogłoszona, ale wojewoda lubelski Genowefa Tokarska zaapelowała do mieszkańców regionu oraz organizatorów imprez masowych o rozważenie rezygnacji w najbliższych dniach „z działań, które mogłyby ranić uczucia osób pogrążonych w smutku i żałobie”.

Trumna z ciałem abp. Życińskiego zostanie przywieziona we wtorek do Tarnowa, gdzie zmarłego pożegnają wierni tamtejszej diecezji. Arcybiskup Życiński był ordynariuszem diecezji tarnowskiej w latach 1990-1997.

W środę metropolitę lubelskiego pożegnają wierni w Chełmie. W tamtejszej bazylice o godz. 18 zostanie odprawiona msza św. żałobna. Jeszcze tego samego dnia trumna z ciałem zmarłego zostanie przewieziona do Seminarium Duchownego w Lublinie, gdzie również zaplanowane są modlitwy.

W czwartek o godz. 16 z Seminarium Duchownego trumna zostanie przewieziona do kościoła Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Tam odprawione zostaną nieszpory żałobne i wierni będą czuwać przy zmarłym.

W piątek o godz. 12.15 w kościele KUL społeczność Uniwersytetu i środowisk akademickich Lublina będzie się modlić w intencji abp Życińskiego podczas uroczystej mszy św. Następnie kondukt żałobny przejdzie przez centrum Lublina do archikatedry. Tam wieczorem o godz. 19.00 odprawiona zostanie kolejna msza św.

Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w archikatedrze w sobotę o godz. 11. Po niej ciało abp. Życińskiego zostanie złożone w krypcie archikatedry. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane