Arabski fundusz majątkowy tworzy grupę bankową

opublikowano: 12-07-2018, 15:49

Arabski fundusz majątkowy zwrócił się do banków z prośbą o pierwszą pożyczkę, mającą na celu utworzenie grupy banków, z którymi będzie współpracować przy przyszłych transakcjach.

Fundusz Inwestycji Publicznych (The Public Investment Fund - PIF) poprosił kredytodawców o udział w wielomiliardowej pożyczce, twierdza źródła agencji Bloomberg. Kredytodawcy, którzy wezmą udział w transakcji, stworzą podstawową grupę bankową dla PIF, która ma ambicje stania się największym na świecie funduszem majątkowym.

PIF jest skłonny do zaciągania pożyczek, ponieważ stara się zdywersyfikować gospodarkę królestwa zależną cięgle od ropy naftowej i zwiększyć zwrot z inwestycji - powiedział dyrektor zarządzający Yasir Al-Rumayyan w październiku minionego roku. Spekuluje się, że fundusz mógłby w tym roku zebrać około 5 mld USD od banków.

W ubiegłym roku fundusz zatrudnił byłego dyrektora zarządzającego Banku Merrill Lynch Alireza Zaimi na kierownika ds. finansów korporacyjnych i skarbu, aby opracować plany zaciągania pożyczek.

PIUF jest główną częścią wysiłków rządu Arabii Saudyjskiej na rzecz dywersyfikacji gospodarki, która jest transformowana zgodnie z planem znanym jako Vision 2030. Celem funduszu jest kontrolowanie ponad 2 bilionów dolarów do 2030 r., a obecnie ma on aktywa o wartości około 230 mld USD. Obecna wartość to około jednej czwartej wielkości norweskiego suwerennego funduszu inwestycyjnego, obecnie największego na świecie. PIF już zaangażował 65 mld USD w fundusze zarządzane przez Blackstone Group i SoftBank Group.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Arabski fundusz majątkowy tworzy grupę bankową