Assay celuje we wschodzące technologie

opublikowano: 26-09-2021, 20:00

Nietypowa grupa inwestycyjna szykuje się do nowych wejść kapitałowych i i kolejnych rund z udziałem portfelowych start-upów.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w jakie spółki zainwestowała grupa Assay
  • jakie są jej najbliższe plany inwestycyjne
  • co różni ją od typowych funduszy VC

W Polsce dopływ rodzimego, prywatnego kapitału do sektora venture capital (VC) wciąż jest niewielki. To źródło finansowania stanowiło 7 proc. wartości transakcji zrealizowanych z udziałem krajowych start-upów w 2020 r. W tym obszarze potencjał dostrzega grupa Assay, która koncentruje się na finansowaniu technologicznych projektów na najwcześniejszym etapie rozwoju. W portfelu ma 32 spółki, w tym 27 start-upów. Inwestycje realizuje w trybie ciągłym. Dotychczas zainwestowała ok. 10 mln zł, a łącznie z finansowaniem zwrotnym – ok. 40 mln zł.

Łukasz Blichewicz, prezes Assaya, ujawnia, że fundusz negocjuje właśnie dwie kolejne inwestycje. Dotyczą firmy, która rozwija system rezerwacyjny dla małych gabinetów lekarskich, oraz spółki ułatwiającej Kowalskiemu inwestowanie w kryptowaluty. Szczegółów inwestor na razie nie ujawnia.

Pod prąd
Pod prąd
Łukasz Blichewicz, prezes grupy Assay, obrał nietypowy model inwestowania w start-upy.

Kilka tygodni temu portfelowa spółka funduszu - Aegis Security, specjalizująca się głównie w usługach bezpieczeństwa danych i systemów informatycznych - pozyskała kolejną transzę finansowania w wysokości 2,2 mln zł. Pieniądze od inwestorów, także zewnętrznych, przeznaczy na skalowanie biznesu.

Drugą rundę finansowania finalizuje natomiast firma Break&Wash. Start-up niedawno zadebiutował na rynku z usługą instalacji samoobsługowych pralko-suszarek dla stacji benzynowych i miejsc obsługi podróżnych. Dotychczas zostały udostępnione na stacjach Shella w Sosnowcu, Wrześni, Bielanach Wrocławskich, Bełku (woj. Śląskie), na stacji Citroneksu w Zgorzelcu, a także BP w Kątach Wrocławskich i w Autoporcie Godzieszów. Pilotażowo pralki zainstalowano także na dwóch kempingach. Finansowanie, o które zabiega spółka, zostanie przeznaczone głównie na zakup i instalację kolejnych urządzeń.

Łukasz Blichewicz zapowiada, że do emisji publiczne szykuje się natomiast Elimen, dostawca technologii dla elektromobilności i systemów energoelektroniki.

- Assay inwestuje zwykle od kilkuset tysięcy zł do 1 mln na bardzo wczesnym etapie rozwoju projektów. Takie pieniądze wystarczają na tzw. proof of concept. Jako fundusz czujemy się jednak odpowiedzialni za wsparcie spółek w pozyskaniu kolejnych transz finansowania. Do rund zapraszamy wówczas zewnętrznych inwestorów, także fundusze VC, w tym podmioty z kapitałem publiczno-prywatnym, choć sami inwestujemy wyłącznie prywatne pieniądze – mówi Łukasz Blichewicz.

Pod względem modelu działania grupa Assay różni się od klasycznych funduszy VC, które kumulują określoną pulę kapitału pozyskanego od inwestorów i mają statutowo określony horyzont inwestycyjny. Assay kapitał pozyskuje na bieżąco pod konkretne projekty. Koncentruje się ponadto głównie na projektach o mniejszym potencjale skalowania niż globalne start-upy, dążące do uzyskania miana jednorożców.

Okiem inwestora
Rynkowa rywalizacja o najlepszych
Szymon Janiak
współzałożyciel i partner zarządzający Czysta3.vc
Rynkowa rywalizacja o najlepszych

Obecnie w Polsce znaczna część funduszy VC inwestuje na etapie zalążkowym. W efekcie konkurencja o najciekawsze projekty jest niezwykle zacięta. Wygrywają te podmioty, które oferują największą wartość dodaną poza kapitałem. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy na rynku dominują fundusze publiczno-prywatne, wspierane przez programy narzucające określone ramy w zakresie choćby wielkości „ticketu” inwestycyjnego czy sposobu wydatkowania pieniędzy. Smart money, rozumiane jako aktywne wsparcie, które jest wypadkową doświadczenia i możliwości zarządzających, stało się ważne jak nigdy dotąd.

Fundusze zaczynają głębiej skanować rynek, rośnie też rola wizerunku i prowadzonych działań komunikacyjnych. Alternatywę stanowi venture building, czyli model, w którym to fundusz tworzy pomysł na biznes. Ten trend przybiera na sile.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane