Aviva krytykowana za inwestycje w "polski węgiel"

opublikowano: 08-02-2018, 14:43
aktualizacja: 08-02-2018, 14:45

Brytyjska Aviva jest drugim pod względem wielkości inwestorem w polskim sektorze węglowym, pisze The Guardian powołując się na raport krytycznie opisujący działania spółki ubezpieczeniowej.

Aviva jest w grupie największych spółek ubezpieczeniowych,  które wspierają ekspansję polskiego sektora węglowego, co podkopuje międzynarodowe wysiłki zmierzajace do zahamowania negatywnych zmian w klimacie, głosi raport opublikowany przez Unfriend Coal, globalną sieć organizacji prowadzących kampanię na rzecz odejścia od paliw kopalnych. Jego autorzy wyliczyli, że Aviva „zainwestowała 372,7 mln GBP [1,76 mld zł – red. pb.pl] w węgiel w Polsce”. Jednocześnie wskazują, że polski sektor węglowy, drugi pod względem wielkości w Europie po niemieckim, przyczynia się każdego roku do 5830 przedwczesnych zgonów w Europie.

Aviva tłumaczy, że z powodu obowiązującego w Polsce prawa nie ma znaczącego wpływu na strategię swojego OFE Aviva BZ WBK, które dokonuje inwestycji. Podkreśla także, że fundusz ma ograniczone możliwości, bo sektor energii jest drugim pod względem wielkości w Polsce po bankowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, theguardian.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu