Azja: na giełdach dominowały niewielkie zmiany kursów

02-12-2002, 09:07

Azjatyckie giełdy rozpoczęły tydzień umiarkowanymi zmianami indeksów. W Tokio Nikkei stracił na wartości. Główne indeksy giełd w Seulu i Hongkongu wzrosły.

Pogorszenie nastrojów na giełdzie w Tokio to przede wszystkim efekt wyprzedaży akcji detalistów, m.in. Seven Eleven Japan. Papiery spółki wyraźnie w poniedziałek staniały przerywając serię trzech wzrostów z rzędu, które podniosły kapitalizację spółki aż o blisko 10 proc. Ponownie spadła cena papierów banków, m.in. Mizuho i UFJ. Inwestorzy dowiedzieli się w piątek o znacznym spadku produkcji przemysłowej oraz wzroście bezrobocia. Pojawiły się obawy, że widoczne ostatnio sygnały poprawy koniunktury nie będą miały kontynuacji.

Na giełdzie koreańskiej dużym popytem cieszyły się akcje KIA Motors. Spółka poinformowała o wyraźnym wzroście sprzedaży aut. Podrożały również mocno akcje Dacom, drugiego koreańskiego telekomu. Spółka poinformowała o przejęciu pakietu ponad 45 proc. akcji Powercomm. Analitycy uznali, że inwestycja spółki w branżę energetyczną jest zgodna ze strategią telekomu.

W Hongkongu dużym zainteresowaniem inwestorów cieszyły się akcje Henderson Investment. Jego spółka matka podniosła cenę za którą będzie je skupować. Wzrósł również kurs papierów China Unicom, jednego z największych chińskich operatorów komórkowych. Zapowiedział on dalsze zwiększanie zasięgu przez leasingowanie sieci od innych operatorów. Poprawę nastrojów inwestorów wywołała również wiadomość o większym niż oczekiwano tempie rozwoju gospodarczego Hongkongu w trzecim kwartale.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Azja: na giełdach dominowały niewielkie zmiany kursów