PAP: Rzecznik Inwestorów zapowiada pomoc dla zagranicznych inwestorów

Przemek Barankiewicz
12-05-2003, 09:12

11.5.Warszawa (PAP) - Daleko idącą pomoc w załatwianiu formalności dla zagranicznych inwestorów zapowiada nowy Rzecznik Inwestorów, którym jest podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Socjalnej Andrzej Szejna.

Według wiceministra Szejny, pod koniec maja zakończy się proces łączenia Polskiej Agencji Informacyjnej i Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych. Nowa agencja - jak zapewnia - ma agresywnie zabiegać o inwestorów dla Polski.

"Chcemy, by każdy inwestor zagraniczny, nie tylko strategiczny, ale przede wszystkim mały czy średni, mógł swe pierwsze kroki skierować właśnie do tej agencji. Tam, oprócz wszystkich możliwych informacji, powinien otrzymać jak najdalej idącą pomoc - powiedział PAP Szejna.

Jego ambicją jest, by pracownicy agencji przeprowadzili "niemalże za rękę" każdego inwestora przez cały proces powstawania inwestycji. "Będziemy pomagać w pokonaniu wszystkich przeszkód, zmuszać samorządy do ich usuwania" - zapewnił Szejna.

Resort gospodarki, któremu będzie podlegała nowa agencja, zamierza organizować jej oddziały terenowe, szczególnie tam, gdzie inwestycji nie ma lub jest ich za mało. Poza tym powstaną oddziały zagraniczne agencji.

Takie placówki powstaną w USA, Japonii, Rosji, Niemczech, Chinach, Korei Południowej. Uważam, że powinni w nich pracować młodzi menadżerowie, którzy mają za zadanie zdobyć jak najwięcej klientów dla Polski" - powiedział Szejna.

Powstanie instytucji Rzecznika Inwestorów zapowiedział premier Leszek Miller podczas wizyty w USA. Jest to osoba odpowiedzialna za kontakty z inwestorami, przede wszystkim zagranicznymi, którym trudno poruszać się w naszym systemie prawno-administracyjnym. Andrzej Szejna został powołany na to stanowisko 1 kwietnia br. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / <b>PAP</b>: Rzecznik Inwestorów zapowiada pomoc dla zagranicznych inwestorów