Będzie więcej pringlesów z Kutna

opublikowano: 14-03-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Do końca tego roku zakończy się rozbudowa fabryki, na którą UMA Investments dostała rządowy grant.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • ile UMA Investments wyda na rozbudowę fabryki w Kutnie
  • jakiej wysokości grant dostanie na ten projekt
  • jak się zmieniło zatrudnienie w fabryce

UMA Investments, spółka, która produkuje wyroby marki Pringles na zlecenie amerykańskiego koncernu Kellogg’s, miała w 2021 r. (ostatnie dostępne dane) 292,6 mln zł przychodów i 23,9 mln zł zysku netto. Eksportuje ponad 23 proc. produkcji. Fabryka w Kutnie jest drugim zakładem chipsów w Europie po zlokalizowanym w belgijskim Mechelen. Do końca tego roku UMA Investments zwiększy moce.

W Kutnie trwa rozbudowa fabryki, dzięki której powstanie piąta linia produkcyjna. Inwestycja zaczęła się w 2022 r. W grudniu 2021 r. firma złożyła wniosek o udzielenie pomocy publicznej, a w marcu 2022 r. międzyresortowy zespół ds. inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej rekomendował go do wsparcia. 1 marca tego roku firma podpisała z Ministerstwem Rozwoju i Technologii umowę o wsparcie. Otrzyma 13,9 mln zł rządowego grantu, z czego prawie 11,7 mln zł w tym roku, a 2,2 mln zł w przyszłym.

Dzięki rozbudowie zatrudnienie ma się zwiększyć z 561 osób, które pracowały w Kutnie w momencie złożenia wniosku o grant, do 586. Większość nakładów, 155,8 mln zł, firma poniosła w ubiegłym roku, w tym wyda 29,7 mln zł. Spółka, która dotychczas nie prowadziła prac badawczo-rozwojowych, zobowiązała się do zainwestowania 2,08 mln zł w nawiązanie współpracy z uczelniami, udział w konsorcjach badawczych, finansowanie udziału studentów i uczniów w kształceniu praktycznym itp.

UMA Investments rozpoczęła produkcję w Kutnie w 2008 r. Zainwestowała wtedy 189 mln zł i początkowo zatrudniała 100 osób. W 2016 r. zapowiedziała projekt za 73 mln EUR i zwiększenie linii produkcyjnych z dwóch do czterech.

Kellogg’s, producent przekąsek, płatków do mleka, mrożonej żywności i makaronów, jest notowany na NYSE. W 2022 r. koncern miał 15,3 mld USD sprzedaży netto. Poza USA ma fabryki w: Australii, Belgii, Brazylii, Kanadzie, Kolumbii, Ekwadorze, Egipcie, Ghanie, Wielkiej Brytanii, Indiach, Japonii, Malezji, Meksyku, Nigerii, Polsce, Rosji (raport finansowy za 2021 r.), Republice Południowej Afryki, Korei Południowej, Hiszpanii, Tajlandii i Turcji. Firmę założył w 1906 r. W.K. Kellogg. Początkowo koncern produkował wyłącznie płatki śniadaniowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane