Belgia: Strajk przeciwko zatrudnianiu Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
20-10-2005, 20:13

Ponad dwustu pracowników belgijskich zakładów spożywczych Struik Foods rozpoczęło w czwartek bezterminowy strajk. Protestują przeciw nielegalnemu - ich zdaniem - zastępowaniu pracowników belgijskich przez Polaków - podała belgijska centrala związkowa FGTB.

Ponad dwustu pracowników belgijskich zakładów spożywczych Struik Foods rozpoczęło w czwartek bezterminowy strajk. Protestują przeciw nielegalnemu - ich zdaniem - zastępowaniu pracowników belgijskich przez Polaków - podała belgijska centrala związkowa FGTB.

    Konflikt rozpoczął się 3 października, kiedy  dyrekcja firmy w Schoten, na północy Belgii, ogłosiła tymczasowe zatrudnienie 10 Polaków. Zbiegło się to w czasie ze zwolnieniem pięciu Belgów, którzy mieli stałe kontrakty.

    Socjalistyczny związek FGTB jest zdania, że Polacy zostali zatrudnieni nielegalnie, i dlatego zorganizował strajk. Podkreśla jednocześnie, że "nie chodzi o kwestię obywatelstwa, ale o ochronę miejsc pracy pracowników ze stałymi kontraktami".

    Dyrekcja firmy przyznaje, że zatrudniła Polaków ze względów ekonomicznych - są tańsi. Do zakładu trafili za pośrednictwem holenderskiej agencji.

    W spornej sprawie głos zabrał minister pracy Peter Vanvelthoven, który powiedział, że jeśli w zakładach Struik Foods dochodzi do łamania prawa, sytuacja zasługuje na najwyższe potępienie. Zaznaczył, że samo zwalnianie pracowników i zastępowanie ich innymi nie jest nielegalne, o ile przestrzega się przepisów o zatrudnianiu obcokrajowców i pracowników tymczasowych oraz o minimalnym wynagrodzeniu.

    Zapowiedziano, że sprawą zajmie się belgijska inspekcja pracy.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Belgia: Strajk przeciwko zatrudnianiu Polaków