Bezpieczeństwo w social media

Artur Piechocki, Martyna Popiołek-Dębska, kancelaria APLAW
opublikowano: 06-02-2023, 13:32
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W czasach, gdy na porządku dziennym są tzw. „kradzieże kont”, a portale internetowe donoszą wciąż o nowych zagrożeniach cybernetycznych, to każdy użytkownik social media, każdego dnia powinien zachowywać zasady bezpieczeństwa i brać pod uwagę, że to właśnie on może stać się ofiarą cyberataku.

Social media, to przestrzeń w której spędzamy coraz więcej czasu. Przestrzeń ta, służy nam już nie tylko do celów prywatnych, ale także do prowadzenia działań biznesowych i zawodowych. Social media, to ogromy zbiór danych o ich użytkownikach, bo serwisów tych korzystają miliardy ludzi na całym świecie. Zatem skoro w przestrzeni social mediów jest tak ogromna ilość danych, są to warunki sprzyjające dla rozwoju cyberprzestępczości, a liczba ataków na użytkowników tych serwisów i zagrożeń rośnie bardzo dynamicznie.

Artur Piechocki – radca prawny, założyciel kancelarii APLAW
Artur Piechocki – radca prawny, założyciel kancelarii APLAW

Jak korzystać z social mediów, aby było to dla nas bezpieczne?

Po pierwsze, ostrożność. Wiadomości o dziwnej treści, z błędami językowymi, z prośbą o wysyłkę pieniędzy, podanie hasła do konta - powinny wzbudzić naszą czujność. Podobnie naszego zaufania nie powinny wzbudzać linki, które są jedynie podobne, do linków znanych serwisów np. „YouuTub”, a które mogą służyć do zainfekowania urządzenia, z którego korzystamy z social mediów.

Po drugie, zadbajmy o hasła do kont. Hasło do kont w social mediach powinno spełniać te same wymogi, co inne bezpieczne hasła – być wieloznakowe, składać się z wielkich i małych liter, cyfr i znaków specjalnych. Jeżeli jest możliwość, należy w serwisie społecznościowym włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe, które dodatkowo zabezpiecza konta przed utratą i różnymi atakami cyberprzestępców.

Po trzecie pamiętajmy o tym, co publikujemy i w jakim czasie. Publikowanie zdjęć z wakacji, to sygnał informujący potencjalnych złodziei, że nasz dom jest pusty i może być dla przestępców łatwym celem. Jeżeli już zdecydujemy się na dzielenie za pośrednictwem social mediów szczegółami z życia, to pamiętaj że mogą one posłużyć przestępcom. Udostępnianie szczegółowych personaliów i innych danych jak nazwisko panieńskie swoje lub matki, imiona dzieci, czy ukochanego zwierzaka bardzo ułatwiają złamanie zabezpieczeń jak pytania ochronne stosowane przez banki przy weryfikacji klienta na infolinii.

Martyna Popiołek-Dębska – radca prawny w kancelarii APLAW
Martyna Popiołek-Dębska – radca prawny w kancelarii APLAW

Jakie mogą być skutki naszych niewłaściwych działań w social media?

Katalog konsekwencji jakie mogą nas spotkać w związku z naszymi nieroztropnymi działaniami w social media jest bardzo szeroki i zależy od tego jaki przestępca internetowy infekujący nasze konto bądź komputer miał cel.

Jednym z możliwych celów działań cyberprzestępców jest za naszym pośrednictwem rozpowszechnianie złośliwego oprogramowania. Wówczas bez naszej świadomości, a co najważniejsze aktywności, możemy wysyłać wiadomości do znajomych bądź zamieszczać posty na grupach z linkami do pobrania zainfekowanych plików.

Innym celem działania może być zainstalowanie na naszym urządzeniu oprogramowania szpiegującego, które zbierać będzie o nas informacje i przesyłać cyberprzestępcy, w tym hasła i loginy do kont, z których korzystamy. Cyberprzestępcy mogą chcieć przejąć nasze konta, celem modyfikacji jego przeznaczenia i kierowania do zebranej przez nas grupy odbiorców innych treści niż dotychczas i wysyłki SPAMu.

Co zrobić kiedy ktoś przejmie nasze konto w social media?

Utrata konta, to utrata grupy odbiorców i tym samym nakładu pracy jaki ponieśliśmy aby jtę grupę zbudować. Na szczęście większość social media zapewnia w regulaminach świadczenia usług mechanizm odzyskiwania utraconych kont na skutek działań cyberprzestępców. Niestety zdarza się, iż samodzielnie działania w przypadku cyberataków mogą być nie wystarczające, wówczas dobrze jest skonsultować dalsze działania z ekspertami z dziedziny prawa social mediów i cyberbezpieczeństwa, którzy pomogą odzyskać dostęp do konta. Pamiętajmy w przypadku cyberataków, czas i szybkość reakcji mają bardzo duże znaczenie dla ukrócenia działań cyberprzestępcy.

Czy o konto biznesowe powinniśmy jakoś szczególne chronić?

Tak, zwłaszcza jeżeli prowadzenie konta powierzasz innemu przedsiębiorcy czy pracownikowi. W ten sposób osoby trzecie, uzyskują bardzo często kontrolę nad kontem, do którego prowadzenia ich upoważnimy. Prowadzenie w naszym imieniu takie konta wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych użytkowników serwisu. Są to działania, które nie są obojętne prawnie i warto zasięgnąć konsultacji prawnej, w jaki sposób zrobić to prawidłowo.

Weź udział w konferencji online “Social media Best Practices”, 7-8 lutego 2023 r. >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane