Biotechnologiczna szansa

Arkadiusz Bebel, QUERCUS TFI
opublikowano: 02-10-2019, 22:00

O niskich wycenach i słabym zachowaniu się polskich akcji nie trzeba nikogo przekonywać.

Jednocześnie wiele osób uważa, że akcje w Stanach Zjednoczoncyh są drogie po bardzo mocnych zwyżkach. W wielu przypadkach to prawda, natomiast analizując stopy zwrotu z poszczególnych sektorów, można zauważyć, że nie wszędzie sytuacja wygląda tak różowo.

Jednym z indeksów, który jest w mocnej niełasce, jest NASDAQ Biotechnology. Słabość sektora można wyjaśnić obawami o reformę systemu medycznego w Stanach Zjednoczonych oraz — co za tym idzie — spadek cen leków (a więc zysków spółek biotechnologicznych, które mają skomercjalizowane projekty). Warto jednak pamiętać, że system medyczny za oceanem reformowano (bądź próbowano reformować) nie raz — m.in. HillaryCare Fears (1992-94), Medicare Modernization (2002-04), Affordable Care Act (2009-11).

Jak pokazuje historia, zmiany systemu medycznego nie są proste, a koniec końców producenci leków znajdują spółkami medycznymi stoi potężne lobby, które skutecznie broni ich interesów. A trendy takie, jak starzejące się społeczeństwo oraz wzrost wydatków na służbę zdrowia, są strukturalnie wspierające dla spółek. Duże spółki biotechnologiczne mające skomercjalizowane projekty są w wielu przypadkach wyceniane na 10-13-krotność oczekiwanych zysków w 2020 r., czyli wycena nominalnie nie jest wymagająca, a w stosunku do innych sektorów można nawet powiedzieć, że jest niska. Częściowo niskie wyceny można uzasadnić również przez wygasające patenty w najbliższych 5-10 latach, natomiast z drugiej strony nie należy zapominać o prowadzonych przez spółki projektach rozwojowych, z których część zacznie generować solidne zyski, przyczyniając się do dalszego wzrostu wyników.

Podsumowując dwoma powiedzeniami — dotychczas strach ma wielkie oczy oraz miejmy nadzieję za jakiś czas będzie można stwierdzić — z dużej chmury mały deszcz. Indeks spółek biotechnologicznych spadł za ostatnie 12 miesięcy o prawie 20 proc., wyceny są niskie, rożne rodzaje ryzyka w znacznym stopniu uwzględnione w wycenach. Wydaje się, że to może być dobry moment na inwestycję w spółki biotechnologiczne, aczkolwiek jak każda inwestycja nie jest ona pozbawiona ryzyka.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Bebel, QUERCUS TFI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu