Biotechnologiczna szansa

Arkadiusz Bebel, QUERCUS TFI
opublikowano: 02-10-2019, 22:00

O niskich wycenach i słabym zachowaniu się polskich akcji nie trzeba nikogo przekonywać.

Jednocześnie wiele osób uważa, że akcje w Stanach Zjednoczoncyh są drogie po bardzo mocnych zwyżkach. W wielu przypadkach to prawda, natomiast analizując stopy zwrotu z poszczególnych sektorów, można zauważyć, że nie wszędzie sytuacja wygląda tak różowo.

Jednym z indeksów, który jest w mocnej niełasce, jest NASDAQ Biotechnology. Słabość sektora można wyjaśnić obawami o reformę systemu medycznego w Stanach Zjednoczonych oraz — co za tym idzie — spadek cen leków (a więc zysków spółek biotechnologicznych, które mają skomercjalizowane projekty). Warto jednak pamiętać, że system medyczny za oceanem reformowano (bądź próbowano reformować) nie raz — m.in. HillaryCare Fears (1992-94), Medicare Modernization (2002-04), Affordable Care Act (2009-11).

Jak pokazuje historia, zmiany systemu medycznego nie są proste, a koniec końców producenci leków znajdują spółkami medycznymi stoi potężne lobby, które skutecznie broni ich interesów. A trendy takie, jak starzejące się społeczeństwo oraz wzrost wydatków na służbę zdrowia, są strukturalnie wspierające dla spółek. Duże spółki biotechnologiczne mające skomercjalizowane projekty są w wielu przypadkach wyceniane na 10-13-krotność oczekiwanych zysków w 2020 r., czyli wycena nominalnie nie jest wymagająca, a w stosunku do innych sektorów można nawet powiedzieć, że jest niska. Częściowo niskie wyceny można uzasadnić również przez wygasające patenty w najbliższych 5-10 latach, natomiast z drugiej strony nie należy zapominać o prowadzonych przez spółki projektach rozwojowych, z których część zacznie generować solidne zyski, przyczyniając się do dalszego wzrostu wyników.

Podsumowując dwoma powiedzeniami — dotychczas strach ma wielkie oczy oraz miejmy nadzieję za jakiś czas będzie można stwierdzić — z dużej chmury mały deszcz. Indeks spółek biotechnologicznych spadł za ostatnie 12 miesięcy o prawie 20 proc., wyceny są niskie, rożne rodzaje ryzyka w znacznym stopniu uwzględnione w wycenach. Wydaje się, że to może być dobry moment na inwestycję w spółki biotechnologiczne, aczkolwiek jak każda inwestycja nie jest ona pozbawiona ryzyka.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Bebel, QUERCUS TFI

Polecane