Czytasz dzięki

Bioton rozważa budowę fabryki insuliny w Chinach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-08-2005, 20:16

Bioton SA po wynikach za drugi kwartał podtrzymał całoroczne prognozy. Spółka rozważy budowę fabryki insuliny w Chinach - poinformował w czwartek prezes spółki Adam Wilczęga.

Bioton SA po wynikach za drugi kwartał podtrzymał całoroczne prognozy. Spółka rozważy budowę fabryki insuliny w Chinach - poinformował w czwartek prezes spółki Adam Wilczęga.

Na koniec 2005 roku Bioton, który produkuje rekombinowaną insulinę ludzką i antybiotyki, prognozuje osiągnięcie 28 mln zł zysku netto, 37 mln zł zysku operacyjnego oraz 154 mln zł przychodów. Po pierwszym półroczu Bioton ma 8,7 mln zł zysku netto, 6,8 mln zł zysku operacyjnego oraz 68,5 mln zł przychodów.

"Wyniki pierwszego półrocza są zadowalające i pozwalają na wykonanie prognozy na koniec 2005 roku" - powiedział Wilczęga na konferencji prasowej.

Bioton liczy, że w przyszłości istotną rolę w przychodach spółki będzie odgrywał rynek chiński, gdzie firma stara się o rejestrację insuliny. Sprzedaż na tamtejszym rynku zamierza rozpocząć w 2007 r.

Obecnie Bioton ma w planach rozbudowę mocy produkcyjnych w Polsce, a także buduje fabrykę w Rosji, która ma być uruchomiona w ciągu dwóch lat kosztem 20 mln USD. Strategia rozwoju firmy na lata 2004-2009 zakłada inwestycje na poziomie 250 mln zł, z czego 80-100 mln zł przypadać ma na badania i rozwój.

Największym akcjonariuszem Biotonu jest Prokom Investments (45,55 proc. akcji i głosów), firma Nihonswi AG (11,25 proc.), BACA (12,36 proc.) i Instytut Biotechnologii i Antybiotyków (10,21 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane