Czytasz dzięki

Brytyjska premier startuje w trójboju

opublikowano: 12-03-2019, 22:00

Do wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej o północy 29/30 marca 2019 r. pozostaje 17 dni, ale ponad pół miliarda obywateli wspólnoty nadal nie wie na czym stoi

Klasa polityczna zarówno brytyjska, jak też unijna zapędziła się w kozi róg. Przy czym trzeba pamiętać, że głównym sprawcą nieszczęścia na zawsze pozostanie premier David Cameron, który bezmyślnie przeforsował referendum z 23 czerwca 2016 r.

Theresa May i Jean-Claude Juncker osiągnęli porozumienie, które w praktyce okazało się puste.
Zobacz więcej

Theresa May i Jean-Claude Juncker osiągnęli porozumienie, które w praktyce okazało się puste. REUTERS-Vincent Kessler

Jego następczyni Theresa May od miesięcy decyzyjnie się szamocze. W tym tygodniu postanowiła desperacko wystartować w konkurencji zdefiniowanej w tytule. W momencie wysyłania niniejszego wydania papierowego nie znaliśmy wyniku głosowania Izby Gmin nad ciut zmienioną unijno-brytyjską umową rozwodową. Premier uzgodniła korektę poprzedniej nocy z Jeanem-Claude’em Junckerem, przewodniczącym Komisji Europejskiej. Ma ona złagodzić brytyjskie przekonanie, że Irlandia Północna może odpaść od królestwa i zostać wchłonięta przez Irlandię republikańską. W ocenie poselskiej większości, która odrzuciła umowę w wersji negocjowanej przez dwa lata, nic się w jedną noc nie poprawiło. Dlatego najprawdopodobniej 13 marca rozegrana zostanie druga konkurencja trójboju — głosowanie Izby Gmin nad możliwością bezumownego wyjścia z UE. Trzecią może być głosowanie 14 marca w sprawie... odłożenia brexitu, choćby o kwartał.

Odrębną kwestią jest stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Nasuwa się pytanie — a z czyjego upoważnienia i na jakiej podstawie traktatowej uzgadniał z brytyjską premier nagłą korektę umowy? Przecież została ona zatwierdzona 25 listopada 2018 r. przez prezydentów/premierów 27 państw na nadzwyczajnym szczycie Rady Europejskiej. Wyłącznie ta kolegialna głowa wspólnoty, a nie szef unijnego rządu, zwłaszcza działający jednoosobowo, może cokolwiek w niej zmienić.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy