Buffett: wojna handlowa USA z Chinami „zła dla całego świata”

opublikowano: 06-05-2019, 14:01

Warren Buffett uważa, że spadki na światowych rynkach w reakcji na powrót obaw eskalacji wojny handlowej USA z Chinami są całkowicie „racjonalne”.

Prezydent Donald Trump niespodziewanie zagroził obłożeniem cłem już w piątek chińskiego importu wartości 200 mld USD. Uzasadnił to zbyt wolnym tempem negocjacji, a także chęcią wycofania się przez Pekin z niektórych wcześniejszych zobowiązań.

Wyświetl galerię [1/2]

Warren Buffett

Bloomberg

- Gdybyśmy mieli rzeczywiście wojnę handlową byłoby to złe dla całego świata – powiedział w poniedziałek Buffett w CNBC. – Dla niektórych ludzi uczestniczących w negocjacjach najlepszą techniką jest działanie na wpół szalone – dodał.

Berkshire Hathaway, wehikuł inwestycyjny Buffetta zainwestował w wiele biznesów w Chinach lub powiązanych z Chinami. 

- Wojna handlowa w pełnym wymiarze byłaby zła dla wszystkiego co posiada Berkshire – podkreślił legendarny inwestor przyznając, iż jego zdaniem jest małe prawdopodobieństwo, że do niej dojdzie. 

Buffett podkreślił, że choć twarde negocjacje są zrozumiałe, to wydaje się nieefektywne „potrząsać najpierw pięścią, a potem grozić palcem”. Zwrócił uwagę, że groźby Trumpa podwyższają stawkę dla prezydenta Chin Xi Jinpinga.   

Buffett zaznaczył, że pomimo problemów Berkshire nie zmieni sposobu działania.

- Kupujemy dziś te same akcje, które kupowaliśmy w ubiegłym tygodniu – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu