Bullard: Fed nie musi już mocniej podwyższać stóp

opublikowano: 04-04-2018, 16:01
aktualizacja: 04-04-2018, 16:02

James Bullard, szef Fed z St. Louis uważa, że bank centralny USA nie musi już mocniej podwyższać stóp procentowych, bo polityka monetarna jest już bliska „neutralnej”.

- W tych okolicznościach nie jest konieczne podwyższanie stopy bardziej w celu wywarcia presji hamującej inflację, ponieważ inflacja już jest poniżej celu – powiedział Bullard podczas wystąpienia w Stowarzyszeniu Bankierów Arkansas.

James Bullard, szef Fed z St. Louis
Zobacz więcej

James Bullard, szef Fed z St. Louis Bloomberg

Bullard należy do mniejszości w Fed. Większość jest przekonana, że neutralna stopa jest wyższa oraz że w tym roku potrzebne są jeszcze dwie podwyżki, które podniosą główną stopę w pobliże 2,1 proc. W lutym FOMC podwyższył ją do 1,5-1,75 proc. Inflacja bazowa wynosi 1,6 proc. Bullard uważa, polityka monetarna jest „bliższa neutralnej niż w poprzednich latach”.

Szef Fed w St. Louis prognozuje, że jeszcze w tym roku możliwe jest odwrócenie krzywej rentowności obligacji USA. Wall Street obserwuje ją, bo jej wypłaszczanie poprzedzało ostatnie 7 recesji w USA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, MarketWatch

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Bullard: Fed nie musi już mocniej podwyższać stóp