Bury: w przyszłym tygodniu kluby podpiszą umowę programową z PiS

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-01-2006, 16:49

Wiceszef PSL Jan Bury powiedział po piątkowym spotkaniu z politykami PiS, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, we wtorek lub środę, zainteresowane kluby, w tym PSL, podpiszą umowę programową z PiS. Bury liczy, że uczestnikiem takiego porozumienia będzie również PO.

Wiceszef PSL Jan Bury powiedział po piątkowym spotkaniu z politykami PiS, że prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, we wtorek lub środę, zainteresowane kluby, w tym PSL, podpiszą umowę programową z PiS. Bury liczy, że uczestnikiem takiego porozumienia będzie również PO.

    "Jesteśmy na ukończeniu wszystkich ważnych ustaleń. Zbliżenie jest tak duże, że prawdopodobnie we wtorek lub środę będziemy jedną z tych partii, które podpiszą się pod tym paktem (stabilizacyjnym zaproponowanym przez prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego-PAP)" - powiedział Bury.

    Lider PSL uważa, że pakt stabilizacyjny między sejmowymi ugrupowaniami może zostać podpisany również przez PO. Wyraził nadzieję, że do wtorku Platforma przedstawi swoje propozycje do paktu. Jak ocenił, na pakt stabilizacyjny należy patrzeć jak na "porozumienie dla Polski".

    Bury poinformował, że PiS i PSL doszły do porozumienia w kwestiach poprawek do budżetu. Dodał, że jest zgoda, w sprawie wprowadzenia w 2007 r., w rolnictwie zerowej stawki akcyzy na paliwo rolnicze. Zaznaczył też, że istnieje "duża zbieżność" obu partii w kwestiach socjalnych i rodzinnych - m.in. w sprawach wychowania przedszkolnego i pakietu pomocy rodzinie.

    Szef klubu PiS Przemysław Gosiewski powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że PiS opowiada się, podobnie jak PSL, za zwiększeniem szans edukacyjnych młodzieży wiejskiej. Jak ocenił, "w obszarach związanych z naprawą państwa, rolnictwa mamy daleko posunięte porozumienie" z PSL.

    Poinformował, że po spotkaniach PiS z przedstawicielami poszczególnych klubów dojdzie do wspólnych rozmów wszystkich klubów zainteresowanych podpisaniem paktu. "Chodzi o to, aby porozumienie nie było podpisane między PiS a poszczególnymi klubami, ale wspólnym kontraktem na rzecz realizacji ważnych spraw dla Polski" - podkreślił.

    Lider PiS ocenił, że do podpisaniu paktu jest z pewnością "bliżej niż dalej". Zapewnił też, że jego partia "nie zamyka drzwi" przed żadnymi inicjatywami.

    Gosiewski przyznał, że jego ugrupowanie "pozytywnie patrzy na zmianę stanowiska PO". Lider PO Donald Tusk powiedział po piątkowym spotkaniu z prezydentem Lechem Kaczyńskim, że wizja wcześniejszych wyborów oddala się. Według lidera PiS, takie wypowiedzi pokazują, że Platforma odeszła "od scenariusza wcześniejszych wyborów na rzecz porozumienia".

    Wcześniej PiS rozmawiał z politykami LPR. W poniedziałek odbędą się rozmowy z Samoobroną.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane