Buzek: konieczna alternatywa dostaw gazu, Rurociąg Północny to ostateczność

Radio PIN
08-01-2009, 11:24

Tracimy na braku alternatywnych źródeł dostaw gazu. Gdybyśmy mieli gaz z Norwegii bylibyśmy w lepszej sytuacji - uważa Jerzy Buzek były premier, a obecnie poseł Platformy Obywatelskiej do Parlamentu Europejskiego.

Jednak gość Radia PIN uważa, że i tak nie jest źle, bo mamy dwie nitki z Rosji. Ta, biegnąca przez Ukrainę jest od wczoraj (środa) pusta, bo Moskwa zakręciła kurek z dostawami gazu dla unii Europejskiej przesyłanymi przez terytorium Ukrainy.

Z tego powodu rząd w Warszawie przyjął uchwałę, w której pozwolił Polskiemu Górnictwu Naftowemu i Gazownictwu na ograniczanie dostaw dla największych polskich firm. Spółka poinformowała o tym Zakłady Azotowe w Puławach i PKN Orlen.

Jak mówi Jerzy Buzek, Polska nie jest w tak złej sytuacji, jak Słowacy, czy Bułgarzy, którzy mają tylko jedną nitkę z Rosji. Problem w tym, że powrót do rozmów o dywersyfikacji dostaw gazu z Norwegii będzie trudny.

Przyłączenie się Polski do niemiecko-rosyjskiego projektu nitki gazowej na dnie Bałtyku powinno nastąpić w ostateczności - uważa Jerzy Buzek. Twierdzi, że są inne, ważniejsze kierunki dywersyfikacji dostaw gazu do naszego kraju, które powinniśmy rozwijać. Chodzi, przede wszystkim, o budowę gazoportu w Świnoujściu, który przyjmowałby paliwo z krajów arabskich i o sfinalizowanie rozmów z Norwegią i Danią dotyczących budowy naszej odnogi gazociągu Baltic Pipe.

Powinniśmy także, mówi Jrzy Buzek przyłączyć się do projektu Nabucco, którym transportowane byłoby błękitne paliwo z Azerbejdżanu i Iranu oraz kolejna nitka gazociągu jamalskiego, ale nie Gazociąg Północny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radio PIN

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Buzek: konieczna alternatywa dostaw gazu, Rurociąg Północny to ostateczność