By pozostać konkurencyjną ropa musiałaby zejść poniżej 20 USD/b

opublikowano: 05-08-2019, 13:15

Zdaniem banku BNP Paribas, przy obecnych poziomach cenowych ropa nie stanowi żadnej konkurencji dla „zielonych” źródeł energii. Musiałaby długookresowo potanieć do poniżej 20 USD.

Biorąc pod uwagę  taką samą inwestycję, nowe projekty energii wiatrowej i słonecznej w połączeniu z pojazdami elektrycznymi zasilanymi bateryjnie będą ostatecznie wytwarzać aż siedmiokrotnie więcej użytecznej energii niż samochody benzynowe z ceną ropy zbliżoną do obecnych poziomów, szacuje francuski bank.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Mark Lewis, szef badań nad zrównoważonym rozwojem w zarządzaniu aktywami BNP i autor raportu ocenia, że w perspektywie długoterminowej ropa musiałby spaść do zaledwie 9–10 USD za baryłkę, aby benzyna pozostała konkurencyjna wobec „czystej” energii w transporcie, oraz do 17–19 USD za baryłkę w przypadku oleju napędowego. 

Są to spektakularne liczby i sugerują, że ekonomia odnawialnych źródeł energii w połączeniu z pojazdami EV stanie się nieunikniona w ciągu następnej dekady – twierdzi Lewis, podkreślając, że zmiany będą wymagały czasu. Wskazuje, że obecnie przemysł naftowy ma ogromną przewagą nad wiatrem i energią słoneczną. Z ropy naftowej w 2018 r. powstawało około 33 proc. światowej energii podczas gdy z wiatru i słońca zaledwie 3 proc.

Aktualnie notowania baryłki ropy kształtują się na poziomie około 55 USD. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu