Chiny się kurczą

dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska
13-10-2015, 09:45

Rynki będą miały problem z Chinami. Opublikowane dziś w nocy dane o handlu zagranicznym nie są dobre: import we wrześniu spadł aż o 20,4 proc., eksport – o 3,7 proc. Pierwszy wskaźnik jest gorszy od oczekiwań, drugi – lepszy.

Chiny to targowisko, na którym cały świat handluje wszystkim co się da. Zaciskający pasa Chińczycy to problem dla Europy, USA i Azji. Rynki muszą się nauczyć z tym żyć.

Ciekawe, jak na te dane zareaguje dolar i co powiedzą o tym członkowie Fed. Wczoraj dali inwestorom do wiwatu (Dennis Lockhart sugerował ożywioną dyskusję o podwyżce stóp już na posiedzeniu 27-28 października, bardziej sceptyczny był Charles Evans). Dzisiaj głos zabiorą dwaj jastrzębie: James Bullard i William Dudley.

Czas deklaracji jednak się kończy i przychodzi pora na konkrety: sezon publikacji wyników amerykańskich spółek za trzeci kwartał powoli się rozkręca. Dziś rusza Intel i JP Morgan. Prognozy dla Ameryki są złe – większość analityków przewiduje spadek wyników.

 

Europa nie ma dzisiaj wiele do powiedzenia, choć warto się przyjrzeć wskaźnikom inflacji, które opublikują Brytyjczycy i Niemcy. Indeks ZEW też może być interesujący, zwłaszcza, że nastroje w gospodarce niemieckiej nie są najlepsze. Indeks wskaże, czy się pogarszają czy nie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Maciej Jędrzejak, Dyrektor Zarządzający Saxo Bank Polska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Chiny się kurczą