Chora korelacja?

Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 10-03-2021, 11:49

Środa jest lustrzanym odbiciem wtorku - wtedy dolar tracił na szerokim rynku, głównie za sprawą cofnięcia się rentowności amerykańskich obligacji, dzisiaj odbija, gdyż wspomniany rynek długu zastopował wcześniejszy ruch.

Rentowności 10-letnich obligacji pozostawały dzisiaj rano wokół 1,55 proc. Wczorajsza wieczorna aukcja 3-letnich papierów na rynku pierwotnym przebiegła bez problemów, ale nie dała pretekstu do kontynuacji zapoczątkowanych spadków na rynku wtórnym. Widać, że rynek będzie czekał na dzisiejszą publikację danych nt. inflacji CPI za luty w USA. Kluczowym tematem może jednak okazać się zaplanowana na wieczór aukcja 10-letnich obligacji rządu USA na rynku pierwotnym. Może ona ustawić nastroje na wtórnym rynku długu do końca tygodnia.

Wczorajsze silne odreagowanie spółek technologicznych na Wall Street pokazuje, że spekulacyjny kapitał jest nadal gotowy do gry na sprawdzonych w ostatnich miesiącach zasadach - potrzebny jest tylko pretekst. Niemniej paradoksalnie nadmierna zmienność amerykańskiego rynku akcji w ostatnim czasie utrudnia tylko rzeczywistą ocenę sytuacji przez część inwestorów. Chociaż sytuacja na europejskich parkietach (zwłaszcza DAX) wydaje się być bardziej klarowna. W dłuższej perspektywie apetyt na ryzyko może okazać się bardziej selektywny.

W gronie najsłabszych walut są dzisiaj Antypody, korony skandynawskie, ale i też dolar kanadyjski, czy japoński jen. To potwierdza tylko scenariusz utrzymującego się rynkowego rollercoastera. Słabość CAD może wynikać z zaplanowanego na dzisiejsze popołudnie posiedzenia Banku Kanady. Rynek może obawiać się "gołębich" akcentów w przekazie od Tiffa Macklema, ale pytanie czy słusznie. Z kolei słabość norweskiej korony można wiązać z korektą na rynku ropy po danych o wzroście zapasów, gdyż opublikowane dane nt. inflacji CPI w Norwegii powinny raczej dać odwrotny efekt.

Z pozostałych informacji zwróćmy uwagę na dane nt. inflacji CPI w Chinach - w lutym spadek wyniósł -0,2 proc. r/r wobec szacowanych -0,3 proc. r/r - oraz doniesienia z Izby Reprezentantów, która dzisiaj zajmie się głosowaniem nad pakietem fiskalnym prezydenta Bidena po tym jak lekkie modyfikacje wprowadził kilka dni temu Senat.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

OKIEM ANALITYKA - chora korelacja?

Nawet relatywnie niewielkie cofnięcie się rentowności amerykańskich obligacji wystarczyło wczoraj do tego, aby spekulacyjny kapitał mocno zaznaczył swoją obecność na ryzykownych aktywach. Tak, znów zaczyna dominować chciwość, ale i widoczna jest też przezorność. Jest raczej oczywiste, że aukcja 3-letnich US-Treasuries powie mniej o perspektywach dla całego rynku, niż przetarg papierów 10-letnich, które są przecież benchmarkiem dla rynków. Dlatego też to co widać było wczoraj może być początkiem dłuższej tendencji na rynkach, o ile warunki na to pozwolą (dzisiaj poza wspomnianym przetargiem na rynku długu, mamy jeszcze inflację CPI).

Nie zmienia to jednak faktu, że ostatnio krótkoterminowa korelacja z amerykańskim rynkiem długu stała się nadmierna i prowadzi do pewnych wypaczeń, jak chociażby postrzegania jena i franka w roli tzw. bezpiecznych przystani. To jednak może zacząć pomału się normować. Już wczoraj na rynku komentowano słowa szefowej Departamentu Skarbu, która dała do zrozumienia, że gdyby rzeczywiście pojawiły się wyraźne ryzyka dla nadmiernego wzrostu inflacji, to są narzędzia, aby sobie z tym poradzić. Jakie? Tego była szefowa FED, Janet Yellen już nie powiedziała, ale pozwala to podtrzymać wrażenie, że decydenci (jeszcze?) wiedzą, co robią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane