Coraz więcej firm korzysta z ulgi B+R

opublikowano: 03-02-2022, 20:00

Przybywa MŚP, które dostają zwrot podatku za prowadzenie innowacyjnych projektów. Jednak w tej beczce miodu jest łyżka dziegciu.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jak wygląda zainteresowanie ulgą B+R wśród przedsiębiorców
  • Na czym będzie polegało uatrakcyjnienie wysokości odliczeń kosztów osobowych
  • Do kiedy podatnicy mają czas na rozliczenie ulgi B+R za 2021 r.

Z danych Ministerstwa Finansów (MF) wynika, że z roku na rok rośnie liczba osób korzystających z ulgi badawczo-rozwojowej oraz wysokość odliczeń. W 2020 r. po zachętę sięgnęło więcej podatników CIT i PIT niż rok wcześniej. Ten wzrost wyniósł odpowiednio 22 i 34 proc. Natomiast wysokość odliczeń to łącznie 3 mld 639 mln zł, czyli o 43 proc. więcej niż w 2019 r.

Większa świadomość:
Większa świadomość:
Kinga Gala, konsultantka w dziale innowacji, ulg i dotacji w Ayming Polska, podkreśla, że przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją, na czym polega mechanizm działania ulgi B+R.

— Ulga B+R obniża wartość podatku dochodowego w związku z ponoszeniem kosztów na działalność badawczo-rozwojową. Po upływie pięciu lat od jej wprowadzenia przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją jej mechanizm i - co za tym idzie - coraz chętniej z niego korzystają — mówi Kinga Gala, konsultantka w dziale innowacji, ulg i dotacji w Ayming Polska.

Garstka firm

Zauważa, że w 2016 r., czyli w pierwszym roku obowiązywania ulgi B+R, rozliczyło ją zaledwie 528 podatników PIT i CIT. Trzy lata później, po wprowadzeniu wielu zmian uatrakcyjniających tę preferencję, było to już 2537 osób. 2020 r. był jeszcze lepszy. Zwrot podatkowy w nagrodę za prowadzenie innowacyjnych projektów otrzymało 3237 przedsiębiorców.

— Jednak w tej beczce miodu jest i łyżka dziegciu. Z naszego badania wynika, że 48 proc. przedstawicieli biznesu działających w innowacyjnych sektorach nawet nie słyszało o uldze B+R – ubolewa Kinga Gala.

Jakie wydatki kwalifikowane są najczęściej odliczane w tej uldze? Od lat prym wiodą koszty osobowe. W 2020 r. wspomniane koszty wskazane przez podatników CIT stanowiły 72 proc. wszystkich rozliczanych wydatków kwalifikowanych. W przypadku podatników PIT było to 52 proc. Na drugim miejscu znalazły się koszty materiałów i surowców.

– Dobrą wiadomością dla przedsiębiorców rozliczających koszty osobowe jest to, że od tego roku kwota obniżająca należny podatek znacząco wzrośnie. Zgodnie z uchwalonymi zmianami dotyczącymi ulgi na badania i rozwój, od stycznia koszty osobowe są odliczane nie w 100 proc., lecz w wysokości dwa razy wyższej. Co to oznacza w praktyce? Każdy wydany 1 mln zł, stanowiący kwalifikowane koszty osobowe, przyniesie podatnikowi CIT aż 380 tys. zł oszczędności - zamiast dotychczasowych 190 tys. zł – zauważa Kinga Gala.

Zatrudnianie innowatorów

Tomasz Stańczyk, menedżer w dziale innowacji Ayming Polska, nie ma wątpliwości, że uatrakcyjnienie wysokości odliczeń kosztów osobowych może przełożyć się na wzrost wynagrodzeń specjalistów rozwijających nowatorskie pomysły, a także zwiększenie poziomu ich zatrudnienia w firmach realizujących projekty B+R.

– Inną preferencją podatkową, która nagrodzi przyjmowanie do pracy innowatorów, będzie wprowadzona w tym roku ulga na innowacyjnych pracowników. Podatnicy, którzy realizują projekty badawczo-rozwojowe, odliczą koszty zidentyfikowane w ramach ulgi B+R pomimo straty podatkowej lub poniesienia wydatków na działalność B+R przekraczających dochód w danym roku podatkowym – podkreśla Tomasz Stańczyk.

Ponadto zwraca uwagę, że ulga na innowacyjnych pracowników umożliwi bieżące obniżanie zaliczek na podatek dochodowy PIT w przypadku specjalistów realizujących innowacyjne przedsięwzięcia w ramach co najmniej połowy swojego czasu pracy.

– Redukcja tych zaliczek może być stosowana do momentu osiągnięcia sumarycznej, niewypłaconej do urzędu skarbowego kwoty stanowiącej równowartość ulgi B+R, której podatnik nie miał możliwości wykorzystać w poprzednim roku podatkowym – tłumaczy Tomasz Stańczyk.

Odliczenia i korekty

Standardowo podatnicy CIT na rozliczenie ulgi B+R za 2021 r. mają czas do 30 marca. Ostatnio przedstawiciele Ministerstwa Finansów zapowiedzieli przesunięcie tego terminu do 30 czerwca. Taka zmiana terminu miała już miejsce w dwóch poprzednich latach - w związku z pandemią.

– Należy pamiętać, że przedsiębiorcy mogą nie tylko rozliczać ulgę na bieżąco, ale także złożyć korekty za lata ubiegłe. Rok 2022 jest ostatnim, w którym istnieje możliwość korygowania zeznań za 2016 r. Podatnicy mają jeszcze czas na ponowną analizę prowadzonych wówczas działań badawczo-rozwojowych i skorzystanie z ulgi B+R – podkreśla Tomasz Stańczyk.

Definicja działalności badawczo-rozwojowej

Działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań.

Ulga B+R to rozwiązanie dla firm, które prowadzą działania innowacyjne na skalę przedsiębiorstwa, a nie kraju czy świata. Projekty nie muszą kończyć się sukcesem, a w momencie rozliczania ulgi na badania i rozwój mogą być wciąż realizowane.

Ulga B+R – przykładowe projekty

• modyfikacja składu produktu

• opracowanie nowych receptur produktów i specyfikacji procesu produkcji

• ulepszenie istniejącej linii produkcyjnej, która pozwoli na redukcję kosztów wytworzenia, poprawę ergonomii pracy i redukcję sztuk wadliwych

• zastosowanie alternatywnych materiałów przyczyniających się do zmniejszenia negatywnego oddziaływania projektu na środowisko naturalne

• badania materiałów pod kątem tworzenia nowych produktów

• opracowanie i stworzenie dla klienta produktu o specyficznych parametrach, o ile realizacja takiego zamówienia wymaga opracowania nowych lub usprawnienia istniejących rozwiązań

• zmniejszenie ilości odpadów dzięki zmianom procesu wytwarzania

• rozszerzenie zakresu oferowanych usług, np. poprzez opracowanie rozwiązań i procesów pozwalających na realizację usług/zamówień online

• badania nad spadkiem mocy i rozpraszaniem ciepła w układach elektronicznych i optymalizowanie funkcjonowania tych układów

• opracowanie nowych zastosowań istniejących leków lub urządzeń

• projektowanie opakowania pod kątem zmniejszenia wagi, kosztu, zwiększenia wytrzymałości albo odporności

• projektowanie i wdrażanie prefabrykatów betonowych

• integracja złożonych procesów wytwarzania w jeden całkowicie zautomatyzowany proces

• projektowanie oprogramowania, aby zautomatyzować ręczny proces i wykorzystanie do tego celu złożonego modelowania matematycznego i technik algorytmowych

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane