Cyberbezpieczeństwo w samorządach – ruszają szkolenia dla urzędników

  • Materiał partnera
opublikowano: 06-11-2019, 15:38

Podlaskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, łódzkie i pomorskie – około 500 pracowników urzędów z tych województw weźmie udział w organizowanych przez NASK szkoleniach z cyberbezpieczeństwa.

Wyobraźmy sobie cyberatak na urzędy, czy szpitale. Zakłócone zostaje funkcjonowanie systemów komputerowych tych instytucji. Co to oznacza? Paraliż usług, utrudnienia dla mieszkańców i pacjentów, realne zagrożenie. Szczęśliwie, to tylko czarny scenariusz.

– Aby nie stał się rzeczywistością pracownicy urzędów i instytucji muszą wiedzieć jak unikać takich zagrożeń, gdzie zgłaszać podejrzane incydenty. I to właśnie główny cel szkoleń NASK – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Pięć województw na start

Cykl szkoleń dla pracowników jednostek samorządu terytorialnego (JST) ruszył 5 listopada. Będą się one odbywać kolejno w województwach: podlaskim, świętokrzyskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim i pomorskim przeszkolonych zostanie łącznie około 500 pracowników urzędów.

Eksperci NASK przedstawią możliwe zagrożenia związane z różnego typu atakami internetowymi. Opowiedzą m.in. o ryzykach i modelach działania związanych z internetowymi oszustwami, złośliwym oprogramowaniem, włamaniami, wymuszeniami i innymi przestępstwami online.

Przede wszystkim jednak poinstruują jak nie stać się ofiarą tego rodzaju przestępstw oraz jak reagować w przypadku podejrzenia cyberataku.

Jednostki samorządu terytorialnego - jako podmioty świadczące usługi niezbędne dla społeczeństwa - są objęte Krajowym Systemem Cyberbezpieczeństwa. Mogą w związku z tym liczyć na fachową pomoc zespołu CSIRT (Computer Security Incident Response Team), działającego w Państwowym Instytucie Badawczym NASK.

Obowiązkowo

Ustawa o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa nakłada na samorządy obowiązek zgłaszania incydentów do CSIRT NASK. Szkolenia mają na celu także przekazanie informacji m.in. o tym jak właściwie wywiązywać się z tego obowiązku.

Cykl szkoleń potrwa do połowy grudnia. Zajęcia są bezpłatne i odbywają się w urzędach marszałkowskich w poszczególnych województwach. Szkolenia organizowane są przez Akademię NASK. Prowadzą je doświadczeni eksperci w dziedzinie bezpieczeństwa komputerowego.

Cyberbezpieczeństwo w samorządach – więcej informacji o szkoleniach.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu