Czy Mundial przyspieszy rozwój telewizji cyfrowej?

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 17-06-2006, 11:20

W Polsce najbardziej zadowolone z mundialu są firmy sprzedające telewizory. Sieci sprzedające ten rodzaj sprzętu odnotowały co najmniej kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży.

W Polsce najbardziej zadowolone z mundialu są firmy sprzedające telewizory. Sieci sprzedające ten rodzaj sprzętu odnotowały co najmniej kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży. Mundial stał się też okazja w świecie do szerszego zaprezentowania cyfrowej telewizji wysokiej rozdzielczości.

Zwycięzcą mundialu już w fazie grupowej może czuć się jedna z sieci, która gwarantowała klientom zwrot kosztów zakupu telewizora jeśli Polacy wejdą do półfinału. Okazała się zresztą zbyt ostrożna, zakład śmiało mógł dotyczyć wyjścia z grupy. Zresztą inni sprzedawcy telewizorów też mają się dobrze.

Lepiej od nas na pewno mają Niemcy Francuzi czy Skandynawowie. Ich drużyny nie tylko dalej są w grze ale kibice mogą oglądać mundial w telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV). Obraz w takiej telewizji dzięki ostrości i intensywności barw daje złudzenie udziału w wydarzeniu. Na razie nie możemy liczyć na szybkie pojawienie się takiej telewizji w Polsce. Nadawcy satelitarni nie kwapią się z powodu dużych kosztów i potencjalnie małej grupy odbiorców , natomiast nadawcy naziemni również wolą poczekać z budową kosztownych nadajników.

Dlatego prawdopodobnie najwcześniej będziemy mogli zobaczyć telewizję cyfrową w 2012, bo do 2013 Unia daje czas swoim członkom na zamianę sytemu nadawania. Wiceminiester kultury Jarosław Sellin mówi, że ma takie sygnały od nadawców i jak daje do zrozumienia państwo może im pójść na rękę. Sellin uzasadnia to wysokimi kosztami nadawania równoległego sygnału dotychczasowej analogowej telewizji i nowej cyfrowej, a także doświadczeniami innych państw, gdzie okazuje się, że większość widzów przechodzi na telewizję cyfrową gdy musi.

Już teraz jednak zmienia się model kupowanych odbiorników. Jak podkreśla Damian Pączek od roku dzieki obniżce cen przestajemy kupować klasyczne telewizory kineskopowe, a więcej kupujemy odbiorników plazmowych, LCD czy tylnoprojekcyjnych.

Jednak ci, którzy będą mieli odbiorniki nieprzystosowane do odbioru telewizji cyfrowej będą musieli zakupić umożliwiające to przystawki. Wiceminister Sellin nie wyklucza jakiejś pomocy państwa dla konsumentów przy zmianie systemu nadawania. Jak zapewnia warto, gdyż telewizja cyfrowa tworzy zupełnie nowe możliwości, nie tylko znacznie większej ilości programów ale też kontaktu z bankiem, zakupów, rozmów czy surfowania po Internecie.

Osiecki IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Czy Mundial przyspieszy rozwój telewizji cyfrowej?