Co pomaga pracodawcom budować przewagi konkurencyjne? Jakich szefów chcą mieć podwładni?
Z najnowszego badania firmy doradczej Kincentric wynika, że odpowiednia kultura organizacyjna firmy to klucz do zdobycia poszukiwanych pracowników.
– Zmieniają się oczekiwania podwładnych dotyczące wymarzonego pracodawcy. Coraz bardziej zwracają oni uwagę na kulturę organizacyjną przedsiębiorstwa, a także na to, czy wyznawane przez nich wartości są zgodne z firmowymi. Te kwestie są tak ważne dla pracowników jak potrzeba sensu wykonywanej pracy. Dlatego warto, aby przedsiębiorcy zdefiniowali kulturę organizacyjną firm w taki sposób, aby odpowiadała ona na nowe wyzwania rynku pracy – mówi Magdalena Warzybok, dyrektor zarządzająca w Kincentric Poland.
Dodaje, że pracodawcy powinni skupić się również na właściwym rozpoznaniu kompetencji przyszłości i dokształcać podwładnych w tej dziedzinie.
– Z badania wynika, że możliwość nabywania nowych umiejętności przez pracowników przekłada się na ich zaangażowanie w wykonywanie obowiązków służbowych i zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa, jeśli chodzi o utrzymanie zatrudnienia w dłuższym okresie – zaznacza Magdalena Warzybok.
Autorzy badania podkreślają, że priorytetem dla 77 proc. przedstawicieli biznesu jest rozwój nowego modelu przywództwa w firmach.
– Wraz z nowymi kompetencjami, na które będzie zapotrzebowanie w wielu branżach, pojawi się inny styl zarządzania przedsiębiorstwami. W Polsce rola przywództwa bardzo się zmienia. Pracownicy po raz pierwszy od kilku lat zdecydowanie lepiej wypowiadają się o przedstawicielach zarządów spółek. Chwalą ich za właściwe decyzje biznesowe, finansowe oraz za to, że są skutecznymi liderami. Pracownicy oczekują od nich empatii, uważności i zrozumienia emocji, które towarzyszą osobom zatrudnionym w danej firmie – wskazuje Magdalena Warzybok.
Autorzy badania zauważają, że przedsiębiorcy coraz częściej wykorzystują analizę danych, aby lepiej przygotować się na nowe wyzwania rynku pracy i trafniej odczytywać to, co dzieje się w ich firmach.
– Chodzi nie tylko o zbieranie różnego rodzaju danych dotyczących pracowników, lecz także o znacznie lepszy stopień ich wykorzystywania. Warto połączyć analitykę danych z intuicją menedżerską i rozmawiać z podwładnymi – radzi Magdalena Warzybok.
Poznaj program kongresu “HR Summit 2023” >>
Robert Nowakowski, partner w firmie doradztwa personalnego Spencer Stuart, nie ma wątpliwości, że styl przywództwa w przedsiębiorstwach ulega zmianom.
– Poszukiwani są liderzy, którzy wspierają współpracowników, służą im radą, a także dbają o ich rozwój i zapewniają zasoby do realizacji celów. Osoby zarządzające zespołami powinny być ciekawe świata, posiadać zdolność do szybkiego uczenia się, refleksji, wyciągania wniosków i korekty swoich zachowań. Warto, aby menedżerowie potrafili wykorzystywać nowe trendy i technologie – podkreśla Robert Nowakowski.