DI BRE: dymisja Belki zaszkodziła warszawskim indeksom

opublikowano: 03-07-2002, 16:49

Zgodnie z oczekiwaniami, po wczorajszej niespodziewanej dymisji wicepremiera i ministra finansów Marka Belki na rynkach finansowych zapanował niepokój. Szybkie przyjęcie dymisji przez premiera najprawdopodobniej świadczy o tym, że odejście ministra zostało przyjęte z zadowoleniem przez szefa rządu. Nie może to być dobrym sygnałem dla rynków finansowych, dla których prof. Marek Belka był gwarantem, że w polityce gospodarczej rządu racje polityczne nie wezmą ostatecznie górę ekonomią. Dlatego najprawdopodobniej niepewność będzie trwała do momentu przedstawienia kandydatury nowego ministra (czego można się spodziewać jeszcze w tym tygodniu).

Nic dziwnego, że w takiej sytuacji WIG 20 otworzył się na poziomie 1174 pkt. tzn. 1,6% poniżej wczorajszego zamknięcia. W trakcie sesji osłabł o kolejne 15 pkt., ale poziom 1160 pkt. nie został przekroczony, mimo jeszcze dwukrotnego testowania w ciągu dnia. Ok. 14:00 byki wzięły górę nad niedźwiedziami i rozpoczął się wzrost indeksu, który ostatecznie osiągnął poziom 1192 pkt. (-0,1% w porównania do wczorajszego zamknięcia). Ostatecznie TPSA zamknęła się na wczorajszym poziomie, PKN wzrósł o 1,4% a Pekao spadło o 0,3%.

Optymiści mogą stwierdzić, że nastąpiła eskalacja złych wieści i obecnie może już być tylko lepiej. Wśród złych wiadomości można wymienić nie tylko zawirowanie polityczne, ale także niedojście do skutku emisji ITI jak i spadki w Europie. Zauważmy jednak, że złe wiadomości zaczynają nadchodzić także z innej strony: po raz kolejny ze strony UE pada stwierdzenie, że możliwy jest taki scenariusz, że Polska nie będzie uczestniczyć w pierwszej fazie poszerzania Unii Co prawda należy to najprawdopodobniej traktować jako element strategii negocjacyjnej, nakierowanej na zmobilizowanie krajów kandydackich do szybszych przygotowań, ale wydaje się, że opóźnienie akcesji Polski jest negatywnym czynnikiem ciągle jeszcze nie uwzględnionym w aktualnych, jakże przecież niskich, cenach akcji.

Agora poinformowała, że wprowadzi 5 lipca do obrotu giełdowego 2,26 mln akcji pracowniczych, stanowiących 9% wszystkich akcji spółki znajdujących się obecnie w obrocie giełdowym i 11% free floatu. Akcje zostały nabyte przez pracowników Agory i spółek z jej grupy kapitałowej w ramach planów partycypacyjnych realizowanych przez Spółkę w porozumieniu z Agorą-Holding Sp. z o.o.

Andrzej Powierża

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / DI BRE: dymisja Belki zaszkodziła warszawskim indeksom