Dolar pozostaje słabszy

  • Anna Wrzesińska
opublikowano: 24-06-2019, 11:45

Czerwcowe posiedzenie Rezerwy Federalnej przyczyniło się do zmiany nastawienia do waluty amerykańskiej i potwierdziło oczekiwania rynków, że kolejnym ruchem będzie jednak obniżka a nie podwyżka stóp procentowych w USA.

W sytuacji, kiedy tempo wzrostu gospodarki amerykańskiej wyhamowuje oraz w obliczu niepewnych perspektyw dla światowej koniunktury zasadne pozostaje wycofywanie się z planów dalszej normalizacji polityki pieniężnej. Podczas gdy wstępne czerwcowe odczyty indeksów PMI w Europie pozytywnie zaskoczyły, to już publikacje z USA były słabsze niż oczekiwania rynkowe i wskazywały na spadek aktywności zarówno w sektorze usługowym, jak i przemysłowym, co wpisuje się w dobrze w obserwowany słabszy sentyment do USD. W krótkim oświadczeniu szef oddziału Fed w St.Louis wyjaśnił powody dla których jako jedyny wnioskował za obniżką stóp procentowych w czerwcu. Bullard argumentował swoje gołębie stanowisko chęcią przeciwdziałania dalszemu spowolnieniu gospodarki i spadku oczekiwań inflacyjnych. Wiceszef Fed Clarida widzi również potrzebę wdrożenia pewnych działań akomodacyjnych w celu zakotwiczenia oczekiwań inflacyjnych oraz podtrzymania wzrostu gospodarczego. Z kolei swoje poparcie dla cięcia kosztu pieniądza na kolejnym posiedzeniu Fed wyraziła Brainard, co w połączeniu z bardziej gołębim przekazem ze strony innych członków FOMC może podtrzymywać presję na dolara. W tym tygodniu nieco więcej o stanie amerykańskiej gospodarki dowiemy się za sprawą publikowanych danych o nastrojach konsumentów oraz ich dochodach i wydatkach. Poznamy także odczyt preferowanej przez Fed miary inflacji – wskaźnika bazowego PCE, którego oczekiwania stabilizacja poniżej celu inflacyjnego na poziomie 1,6% r/r powinna stanowić wsparcie dla zakończenia cyklu podwyżek stóp procentowych w USA.

Waluta europejska korzysta ze słabości dolara. Wsparcie dla euro stanowiły także wyższe niż oczekiwano odczyty wskaźników PMI dla sektora przemysłowego i usług z Francji, Niemiec i całej strefy euro. Dzisiejszy odczyt indeksu klimatu gospodarczego Ifo był nieco wyższy niż zakładał konsensus rynkowy i w czerwcu wyniósł 97,4 pkt. Dobrze prezentowała się ocena bieżących oczekiwań, ale już nieco gorzej oczekiwania co do jej zmiany w kolejnych sześciu miesiącach. W czwartek natomiast opublikowane zostaną wskaźniki koniunktury ze strefy euro. Rynki będą także zainteresowane wstępnymi czerwcowymi odczytami inflacji CPI w Eurolandzie, które generalnie pozostaną niskie, co będzie argumentem za podjęciem przez EBC działań zmierzających do ustabilizowania oczekiwań inflacyjnych na wyższym poziomie. EUR/USD oscyluje dziś w rejonie 1,1380. Wyjście powyżej 200-okresowej średniej EMA w skali D1 otworzyło drogę do wyższych poziomów cenowych na tej parze.

Na rynku krajowym dziś poznaliśmy ważne publikacje dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji budowlano-montażowej, które okazały się słabsze niż zakładał konsensus rynkowy. Dane nie szkodzą jakoś specjalnie złotemu, który pozostaje pod wpływem czynników zza granicy. EUR/PLN oscyluje tuż powyżej okrągłego poziomu 4,2500, natomiast USD/PLN zmierza w okolice lokalnych dołków z końca zeszłego roku.

EUR/PLN

EUR/PLN oscyluje nieco powyżej okrągłego poziomu 4,2500, który stanowi barierę dla strony podażowej w drodze do pogłębienia spadków. Utrzymanie deprecjacji dolara powinno wspierać notowania złotego. Przełamanie okolic 4,2500 z technicznego punktu widzenia da zielone światło do dalszej zniżki w rejon 4,2370, gdzie przebiega 61,8% zniesienia Fibo całości fali wzrostowej kształtującej się od stycznie 2018 roku. Najbliższy opór wyznacza Tenkan sen na poziomie 4,2600. Średnie kroczące EMA w skali D1 skierowane są ku dołowi, co wspiera w dalszym ciągu stronę podażową.

EUR/USD

EUR/USD dotarł w okolice nieco poniżej oporu w postaci 50-okresowej średniej EMA w skali tygodniowej, która aktualnie przebiega w rejonie 1,1397. Miniony tydzień charakteryzował się większą zmiennością na tej parze a przełamanie 200-okresowej średniej EMA w skali D1 otworzyło drogę do dalszych wzrostów. Jeśli słabość dolara się utrzyma, to para może testować w najbliższych dniach okolice 1,1400 i kierować się w rejon maksimum lokalnego z 20.III. na poziomie 1,1447, którego zbiega się z 23,6% zniesienia Fibo całości fali spadkowej z poziomu 1,2554. Najbliższe wsparcie stanowi rejon 1,1335. 

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Wrzesińska, Noble Securities

Polecane