DSS na łopatkach

opublikowano: 16-04-2012, 00:00

Giełdowa firma proponuje wierzycielom układ. Bardzo trudny do przełknięcia. Stoją jednak pod ścianą

Ujawnione w piątek informacje o złożeniu dwóch kolejnych wniosków o upadłość likwidacyjną Dolnośląskich Surowców Skalnych (DSS) i wypowiedzeniu 80 mln zł kredytów KKSM, spółce-córce DSS, to nie wszystkie złe informacje z giełdowej firmy.

„PB” dotarł do wniosku o upadłość układową, jaki tydzień temu złożył w sądzie zarząd DSS. Wynika z niego, że giełdowa firma jest bankrutem, a jej sytuacja pogarsza się z dnia na dzień.

W spirali długów

Jeszcze na koniec 2011 r. zobowiązania krótkoterminowe DSS wynosiły 616,5 mln zł, a już 8 marca 2012 r. – 757 mln zł. Przy czym cały majątek firmy wart jest… 170,5 mln zł. DSS nie płaci nie tylko podwykonawcom autostrady A2, ale i pracownikom. Ma zaległości podatkowe, w składkach na ZUS i opłatach za wydobywanie kruszyw.

Do firmy pukają kolejni komornicy, zajmując akcje i udziały spółek zależnych, wierzytelności DSS i konta bankowe. Na liście wierzycieli są dziesiątki, głównie małych i średnich firm budowlanych, ale też np. PKP Cargo (13,3 mln zł), Deloitte Doradztwo Podatkowe (3,4 mln zł), Cementownia Warta (1,59 mln zł), Polimex- Mostostal (800 tys. zł), Rafineria Trzebinia (619 tys. zł) czy TUiR Warta (623,5 tys. zł).

A2 wychodzi bokiem

We wniosku do sądu władze DSS piszą, że „jedynym i wyłącznym powodem stanu niewypłacalności są zatory płatnicze powstałe w konsekwencji realizowanych kontraktów na budowę autostrady A2”. Pierwszy kontrakt DSS podpisał z pierwotnym wykonawcą odcinka autostrady A2 Stryków-Konotopa, czyli chińskim konsorcjum Covec.

Na jego podstawie w pierwszym półroczu 2011 r. DSS dostarczał Chińczykom kruszywo i beton. Kiedy ci w niesławie zeszli z budowy w czerwcu 2011 r., byli winni DSS 30 mln zł.

Giełdowa firma do dziś nie zobaczyła z tej kwoty ani grosza, podobnie jak z kary umownej 22,3 mln zł, jaką naliczyła Covec.

Jeszcze większe kłopoty DSS ściągnął na siebie w sierpniu 2011 r., kiedy wraz z firmą Boegl&Krysl przejął po Chińczykach budowę odcinka C autostrady Stryków – Konotopa. Do dziś konsorcjum DSS i Boegl&Krysl wykonało prace warte 260 mln zł.

Okazuje się, że sam DSS stracił na nich, 46 mln zł. A to zapewne nie koniec strat. We wniosku o upadłość układową tak katastrofalny wynik na kontrakcie zarząd spółki tłumaczy wzrostem cen paliw, asfaltu, kosztów transportu i usług podwykonawczych.

Z drugiej strony między słowami władze DSS przyznają, że firma nie była przygotowana do tak gigantycznego zadania. Do jego obsługi musiała zatrudnić wiele osób, kupić dwie wytwórnie mas mineralno-asfaltowych za 16 mln zł, a na trzy place składowe wydać kolejne 12 mln zł.

Co z nimi zrobi teraz? Nie wiadomo, jednak po tym jak Boegl&Krysl przejął całość prac na A2, zarząd DSS przyznaje, że jeśli przetrwa, nie chce już być generalnym wykonawcą tak dużych inwestycji, a jedynie dostarczać na nie kruszywo.

Finansowi mają lepiej

To właśnie zyski z wydobycia i produkcji kruszyw mają być podstawą finansowania układu, jaki wierzycielom proponuje DSS. W 2011 r. ta działalność wygenerowała 25-30 mln zł nadwyżki gotówkowej, a w kolejnych latach ma dawać nawet do 40 mln zł.

Giełdowa spółka zakłada też optymistycznie, że z emisji nowych walorów (walne w tej sprawie ma się odbyć w najbliższy piątek) pozyska 30 mln zł, a poprzez konwersję części długów na akcje uda jej się obniżyć obciążenia finansowe związane z obsługą odsetek od obligacji i kredytów.

Na piątkowym walnym ma też zostać powołany do zarządu menedżer z doświadczeniem w restrukturyzacji firm i zmieniona wartość nominalna akcji (z 4 zł na 80 groszy). Czy ten plan przekona wierzycieli? Najwięksi z nich, czyli Kredyt Bank i obligatariusze (głównie podmioty z grupy IDM) zapewne go zaakceptują.

Zarząd DSS przewidział dla nich dużo lepsze warunki (patrz infografika obok) niż dla usługodawców i dostawców spółki, takich jak podwykonawcy robót na A2. Ci muszą zgodzić się na umorzenie aż 30 proc. długu i zamianę kolejnych 50 proc. na akcje DSS po kursie 4 zł, czyli dwukrotnie wyższym niż przewidziany dla Kredyt Banku i obligatariuszy. I znacznie wyższym niż giełdowy (2,52 zł).

Prawdopodobnie kontrahenci DSS nie będą jednak mieli innego wyjścia. Przegłosowanie układu Może im pozwolić na odzyskanie jakichkolwiek pieniędzy, o co będzie bardzo trudno przy ewentualnej upadłości likwidacyjnej. Praktycznie cały majątek DSS jest bowiem zabezpieczony na rzecz wierzycieli finansowych (głównie Kredyt Banku).

O tym jaką opcję wybrać, ostatecznie zdecyduje sąd, który właśnie połączył wniosek spółki o upadłość układową z kilkoma wnioskami wierzycieli o upadłość likwidacyjną.

Podupadły lider

W Polsce rocznie wydobywa się ponad 60 mln ton kruszyw łamanych. Największym graczem, z udziałem około 12 proc. rynku, są… niewypłacalne Dolnośląskie Surowce Skalne. W 2011 r. z kopalni w Piławie Górnej giełdowa firma pozyskała ponad 3,5 mln ton surowca, a kolejne 4 mln ton dołożyła spółka zależna DSS: Kieleckie Kopalnie Surowców Mineralnych. Łącznie wydobycie i produkcja kruszyw w ubiegłym rok uprzyniosła grupie DSS około 250 mln zł przychodów.

Drakońskie warunki układu DSS

Komu i ile jest winna spółka i co proponuje w układzie

Podwykonawcy z autostrady A2 i usługodawcy

311,5 mln zł

Propozycje układowe

Mniejsi wierzyciele

(do 50 tys. zł):

spłata całości

po pół roku

Więksi wierzyciele

(powyżej 50 tys. zł)

50 proc. zamiana na akcje DSS po kursie 4 zł

30 proc.

umorzenie

20 proc.

spłata w ciągu 3 lat

Obligatariusze

(głównie Idea TFI i Polski Bank Przedsiębiorczości z grupy IDMSA)

158 mln zł

Propozycje układowe

Obligacje warte 118 mln zł

połowa: konwersja na akcje DSS po kursie 2 zł

Obligacje warte 40 mln zł

zamiana całości na akcje DSS po kursie 2 zł

połowa: zamiana po 4 latach na kredyt, rozłożony na 7 lat (oprocentowanie WIBOR 3M plus 2,5 proc.)

Kredyt Bank*

127,1 mln zł

Propozycje układowe

14 proc.

Konwersja na akcje DSS po 2 zł za walor

6 proc.

Spłata w ratach w ciągu 4 lat, pierwsza rata po 13 miesiącach

80 proc.

Zrolowane po 4 latach na nowy kredyt, rozłożony na 7 lat (oprocentowanie WIBOR 3M plus 2,5 proc.)

*łącznie z kredytami dla KKSM, spółki córki DSS, to ponad 200 mln zł

Podmioty powiązane (głównie spółka córka KKSM)

136 mln zł

Propozycje układowe

Zamiana całości na akcje DSS po kursie 10 zł za akcję

Źródło: spółka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / DSS na łopatkach