Dynamiczny spadek kursu EUR/USD

Tomasz Regulski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.
24-03-2010, 10:57

Dwie pierwsze sesje bieżącego tygodnia na  rynku złotego miały podobny scenariusz – w pierwszej połowie notowań polska waluta ulegała osłabieniu, w drugiej natomiast odrabiała straty.

Kurs EUR/PLN trzeci raz z rzędu rozpoczął dzień w pobliżu poziomów 3,8800-3,8900. Kolejne godziny w notowaniach tej pary walutowej prawdopodobnie nie przyniosą przełomu. Powinna ona kontynuować dotychczasową konsolidację. Na większy spadek kursu EUR/PLN nie pozwala obecnie bliskość bardzo istotnego wsparcia 3,8600. Z drugiej strony korektę wzrostową uniemożliwia kontynuacja zwyżki na światowych giełdach, która tworzy presję aprecjacyjną na rynku złotego.

Nieco inaczej niż w przypadku EUR/PLN przedstawia się sytuacja USD/PLN. W notowaniach drugiej z wymienionych par walutowych za sprawą spadającej wartości euro względem dolara nasiliła się presja wzrostowa. Jeśli zniżka kursu EUR/USD będzie kontynuowana, para USD/PLN w dłuższym terminie może zmierzać w kierunku psychologicznej bariery 3,0000. Najbliższy istotny opór w notowaniach dolara względem złotego to szczyt z poniedziałku usytuowany w pobliżu 2,9150.

Dzisiaj z Polski poznaliśmy dane na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w lutym. Pierwszy z wymienionych wskaźników wypadł zdecydowanie gorzej od prognoz. Sprzedaż wzrosła zaledwie o 0,1% r/r, podczas gdy inwestorzy oczekiwali zwyżki o 3,9%. Stopa bezrobocia zgodnie z prognozami odnotowała wzrost do poziomu 13,0% z 12,7% w styczniu. Wspomniane dane nie wywołały większej reakcji złotego. W najbliższym godzinach polska waluta pozostawać będzie pod wpływem nastrojów inwestycyjnych panujących na świecie, o których w pewnym stopniu mogą decydować przedstawiane dzisiaj z największych gospodarek dane makro.

Początek dzisiejszej sesji w notowaniach EUR/USD przyniósł istotne zmiany. Kurs EUR/USD wybił się dołem z ponad miesięcznego kanału konsolidacji 1,3450-1,3800. Wybicie to przemawia za dalszym dynamicznym spadkiem kursu EUR/USD. W dłuższej perspektywie kurs tej pary walutowej może zmierzać nawet w kierunku poziomu 1,3000. Za dalszą zniżką wartości euro względem amerykańskiej waluty przemawia ponadto fakt, iż indeks dolara zdołał dzisiaj pokonać lutowe maksima, otwierając sobie tym samym drogę do dalszego silnego wzrostu.

Notowaniom euro wciąż ciąży „sprawa grecka”. Według przedstawicieli Francji i Niemiec udzielenie jakiejkolwiek pomocy dla Grecji wymagałoby wsparcia Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Inwestorzy negatywnie odbierają tego typu opinie, gdyż pomoc MFW mogłaby świadczyć o tym, iż strefa euro nie jest w stanie sama poradzić sobie z własnymi problemami. Z uwagi na rozpoczynający się jutro unijny szczyt, „sprawa grecka” w najbliższych dniach pozostawać będzie na pierwszym planie.

O godz. 10.00 z Niemiec został przedstawiony marcowy odczyt indeksu Ifo. Okazał się on zdecydowanie lepszy od prognoz - wzrósł do 98,1 pkt, przy prognozie na poziomie 95,8 pkt. Optymizmem powinna napawać zwyżka obu części składowych indeksu – tj. oceny obecnej sytuacji w niemieckiej gospodarce oraz oceny jej perspektyw. Lepsze od oczekiwań okazały się również wstępne szacunki marcowych odczytów indeksów PMI dla sektora przemysłowego i sektora usług strefy euro. Publikacja tych danych nie zdołała jednak trwale zatrzymać zniżki kursu EUR/USD, co świadczy o dużej sile trendu spadkowego w notowaniach tej pary walutowej.

Dzisiaj z największych gospodarek poznamy jeszcze kilka interesujących wskaźników, jednak prawdopodobnie nie będą one miały zbyt dużego wpływu na wartość euro względem dolara (mogą natomiast oddziaływać na nastroje inwestycyjne na rynkach). Zostaną przedstawione m.in. odczyty dynamiki nowych zamówień w przemyśle z Eurolandu oraz zamówień na dobra trwałego użytku z USA. Ze Stanów Zjednoczonych poznamy również sprzedaż nowych domów.

Sporządził: Tomasz Regulski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Regulski, Departament Analiz DM TMS Brokers S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Dynamiczny spadek kursu EUR/USD