ECB nie zetnie stóp do zera

DI
opublikowano: 05-02-2009, 15:10

2 proc. to nie jest najniższy poziom, do  którego możemy zejść, ale stopy na poziomie 0 proc. nie wydają nam się w tym momencie stosowne – powiedział Jean-Claude Trichet, szef Europejskiego Banku Centralnego po posiedzeniu, na którym bank utrzymał główną stopę na poziomie 2  proc.

Czy rada ECB dyskutowała o obniżce stóp w marcu?

- O tym powiem za miesiąc – uciął Trichet.

Przypomniał, że stopy to niejedyne narzędzie ECB: bank dostarczał już płynności systemowi finansowemu, co było działaniem niestandardowym. Prezes nie wykluczył żadnych niestandardowych działań w przyszłości.

Przypomniał, że strefa euro i jej partnerzy są w przedłużającym się okresie spowolnienia. Popyt się pogorszył, a w ostatnim kwartale 2008 r. nastąpił spadek PKB. Sytuacja gospodarcza – zdaniem ECB – nadal będzie słaba. Z drugiej jednak strony zmniejsza to presję inflacyjną w strefie euro, W styczniu inflacja HICP zmalała do 1,1 proc., głównie dzięki znacznemu spadkowi cen energii. Zdaniem ECB osiągnie ona najniższy poziom w połowie roku, by ruszyć w górę w drugim półroczu. Jean-Claude Trichet przypomniał, że średnioterminowym celem ECB jest utrzymanie inflacji nieco poniżej 2 proc. 

- 


 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane